‘Sonbahara Doğru’ filmi, kadın dayanışmasına odaklanıyor

‘Sonbahara Doğru’ filmi, kadın dayanışmasına odaklanıyor

Yönetmen Levent Demirci ilk uzun metrajlı filmi ‘”Sonbahara Doğru”, sınırları erkekler tarafından çizilen dünyanın zorunluluklarını çeken kadınlara hediye ediliyor.

Kısa filmlerinde genellikle kadın hikâyelerini odağına alan yönetmen, ilk uzun metraj filminde de aile içinde yaşanan bir trajedi üzerinden iki kadının hikâyesini anlatıyor. Köye yeni gelen öğretmen Yaprak ve öğrencisinin annesi Semra arasındaki dostluk, dayanışma ve paylaşıma dayalı arkadaşlık üzerinden ilerleyen filmde ensest, şiddet, kadın erkek eşitsizliği gibi başlıklar ele alınıyor.

Yönetmen, filmde ele alınan konuyla “bu şiddete maruz kaldığı halde konuşamayan, susmak zorunda bırakılan ve haklarını savunmayı bilmeyen insanlara destek olmak” istediğini belirtiyor. Ayrıca konuşarak, anlatarak ve sanatı bir aracı hale getirerek bu meselelerin aşılabileceğine inandığını da sözlerine ekliyor.

Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesi ve köylerinde çekimleri tamamlanan filmin başrollerini Merve Yıldız, Tuğçe Köse ve Murat Cem Yılmaz paylaşıyor. Filmde onlara Burhan Narınç, Öznur Varlı, Yağız Atan, Diana Sönmez, Derya Yavuz, Engin Çayır, Mustafa Yılmaz, Hüseyin Çakır, Yavuz Korkmaz ve Ersin Odabaşı eşlik ediyor.

Yardımcı yönetmenliğini Alptekin Çağrı Yılmaz’ın üstlendiği filmin görüntü yönetimi Rıdvan Yarar’a, sanat yönetimi Berna Güler’e ve yapım koordinatörlüğü Hüseyin Çakır’a ait.

Çekimleri tamamlanan film, festivallerde seyirciyle buluşacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar