Son dönemin öne çıkan yapımları İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde

Son dönemin öne çıkan yapımları İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 5-8 Aralık tarihlerinde İzmir’deki Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

“Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”ni temel alan etkinlik; dünyada yaşanan insan hakları sömürüsünü gözler önüne sererek farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Etkinlik kapsamında gösterilecek filmlerden bazıları şöyle: Suriyeli LGBTİ+ savunucusu iki mülteciyi anlatan “Mr. Gay Syria”; Yaşar Kemal’in yaşamına ışık tutan “Yaşar Kemal Efsanesi”; Êzidilerin yaşadığı ayrımcılığı bir çocuğun gözünden anlatan “Çember”; 10 Ekim 2015’te yaşanan Ankara Gar katliamında yaşamını yitiren 103 kişiden biri olan Elif Kanlıoğlu’nu anlatan “Elif”; Taliban sonrası Afganistan’da ‘ahlaki suçlar’ ile cendereye alınan kadınların hikâyesi “Parmaklıklar Arasında Burkasız”; insan ve hayvan katliamı üzerinden öldürme kültürünü değinen “Vahşi Zevkler”; sürgündeki Nayia’nın Srebrenica Soykırımı’nın yıldönümü anması için geri dönüşünü konu alan “Araf”; ortak bir geleceği kültür kaynaşmasıyla mümkün kılmayı işleyen “Tumaranké”; savaşın ardından yer edinme mücadelesi veren gençlerin acılarının işlendiği “Savaşın Gölgesinde”; gelinlik işçisi kadınlar ve toplumda yaratılan kadın imajınınbelgeseli “Prenses Model”;  Yılmaz Güney’in hayatı, sanatı ve savaşını kapsamlı olarak gözler önüne seren “Çirkin Kral Efsanesi” ve plansız sanayileşmeyi kader gösteren algılara karşı bilim insanları ve çevrecilerin savaşının anlatıldığı “Dilovası”.

9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin tüm gösterimleri ücretsiz gerçekleşecek. Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal