Slavoj Žižek, Greta Thunberg’i neden desteklediğini açıkladı

Slavoj Žižek, Greta Thunberg’i neden desteklediğini açıkladı

Ünlü düşünür Slavoj Žižek verdiği bir röportajda iklim aktivisti Greta Thunberg’i neden desteklediğini açıkladı

Ünlü düşünür Slavoj Žižek, Greta Thunberg’le ilgili görüşlerini ifade ettiği röportajda onu neden savunduğunu açıkladı. 16 yaşındaki iklim aktivisti Thunberg, bu hafta New York’ta başlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından sosyal medyada pek çok olumlu ve olumsuz tepki almıştı.

Thunberg, sosyal medyada kendisine yöneltilen hakaretamiz eleştirilere, “Dürüst olmak gerekirse, yetişkinlerin iyi bir şey yapabilecekken neden zamanlarını, bilimi destekleyen gençler ve çocuklarla alay etmek ve onları tehdit etmek için harcamayı seçtiklerini anlamıyorum” diyerek cevap vermişti.

Slavoj Žižek de verdiği röportajda, Thunberg’e desteğini şu sözlerle dile getirdi:

“Greta’nın mesajı basitçe şu: ‘Bilimi ciddiye alın.’ Eğer burada kesin bir nefretle konuşan biri varsa, neredeyse ‘zehirli erkeklik’ diye isimlendirdikleri tonu atfedebileceğim kişi odur. Otistik vesaire vesaire. Tam da böyle otistik kadınlara ihtiyacımız var. Çünkü hem güzel hem de doğru bir mesajı var. ‘Daha iyi anlamalıyız’ falan filan demiyor. Biliyormuş gibi davranmıyor. (…) Karikatür bir kadın değil. (…) Bu tip kadınları seviyorum işte.”

 

Kaynak: Independent Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal