‘Sivas’ Türkiye’nin Oscar adayı

‘Sivas’ Türkiye’nin Oscar adayı

11 yaşında bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin hikâyesini anlatan, Kaan Müjdeci’nin yönettiği, geçen yıl Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen “Sivas”, 88. Oscar ödülleri için Türkiye’nin aday adayı oldu. Film, Akademi Jürisi tarafından seçilen 5 film arasına girerse  yarışmada Türkiye’yi temsil edecek.

Kültür Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan seçici kurul, 88. Akademi Ödülleri’nin (Oscar) en iyi yabancı film dalında yarışması için Türkiye adayını belirledi. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu Başkanı Mehmet Güleryüz, bugüne kadar 19 filmle rekor başvurunun olduğu kurulda yönetmenliğini Kaan Müjdeci’nin yaptığı “Sivas”ın seçildiğini duyurdu.

Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metrajlı filmi, geçen yıl Venedik Film Festivali’nde jüri özel ödülünün yanı sıra başrol oyuncusu Doğan İzci’ye Premio astio D’Oro ödülünü kazandırmıştı.

11 yaşında bir çocuk olan Aslan ile yaralı halde bulduğu Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatan “Sivas”ın ana oyuncularının neredeyse tamamının Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluşuyor. 

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nden büyük ödül Altın Palmiye ile ayrılan “Uzak” filmi de geçen yıl Türkiye’nin adayı olarak belirlenmiş, ancak Oscar için yarışan filmler arasına girememişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal