Sırrı Süreyya Önder’in ismi ‘Ulucanlar Müzesi’nden kaldırıldı

Sırrı Süreyya Önder’in ismi ‘Ulucanlar Müzesi’nden kaldırıldı

HDP eski Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 1985 yılında 11 ay tutuklu kaldığı Ulucanlar Cezaevi’nin kapatılıp müzeye dönüşmesinin ardından yayımlanmaya başlayan biyografisi, müze yönetimi tarafından kaldırıldı.

Çiçekoğlu ile aynı ranzada sergileniyordu

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Nâzım Hikmet, Behice Boran, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, ve Hüseyin İnan gibi Türkiye siyasal hayatının önde gelen isimlerinin de tutuklu bulunduğu Ulucanlar Cezaevi’nin müzeye dönüşmesinin ardından, burada kalmış isimlerinin hayatlarına dair bilgileri içeren panolar koğuşlardaki ranzaların başlarına konuldu.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla  3 yıl 6 ay hapis cezası alan ve halen Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Önder’in biyografisi de Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergileniyordu.

Sırrı Süreyya Önder’in biyografisi, 1985 yılında 11 ay tutuklu kaldığı Ulucanlar Cezaevi’nin müzesinde sergileniyordu.

12 Eylül’ün ardından Ulucanlar’da tutuklu bulunan senarist ve yazar Feride Çiçekoğlu ile aynı ranzada biyografisi sergilenen ve Önder’in bilgilerini içeren pano, müze yönetimi tarafından kaldırıldı.

Önder’in yerine Ak Parti eski Manisa Milletvekili Özdağ’ın biyografisi konuldu

Önder’in biyografisinin yerine Ak Parti eski Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu.

Müze yönetimi tarafından Sırrı Süreyya Önder’in kaldırılan biyografisinin yerine Ak Parti eski Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu.

Özdağ, 1980-1986 yılları arasında “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar” davası nedeniyle Ulucanlar Cezaevi’nde tutuklu bulunmuştu.

Müze yönetiminden yanıt yok

Sırrı Süreyya Önder’in sergilenmekte olan biyografisinin kaldırılma gerekçesi sorusuna karşın müze yönetimi, konuya ilişkin gerekli bilgiyi paylaşacaklarını söyledi. Haberin yayımlandığı ana kadar müze yönetiminden kaldırılma gerekçesine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar