Sıradışı bir ressamın son günleri: ‘Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında’ gösterimde

Sıradışı bir ressamın son günleri: ‘Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında’ gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, altısı yabancı, sekiz film gösterime giriyor.

İlk gösterimini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren “Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında” adlı filmin yönetmen koltuğunda Altın Küre ödüllü ABD’li film yapımcısı ve yönetmen Julian Schnabel oturuyor. Hollandalı ressam Vincent van Gogh’a Willem Dafoe’nun hayat verdiği filmde ona Oscar Isaac, Rupert Fried ve Mads Mikkelsen esşlik ediyor. Filmin senaryosu Julian Schnabel, Louise Kugelberg ve Jean-Claude Carrière’nin  imzasını taşıyor.

Filmdeki performansıyla Venedik Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülüne değer görülen Willem Dafoe, aynı daldan Oscar’a aday gösterildi.

“Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısı”, ressamın Fransa’nın güneyindeki Arles kentinde geçirdiği son günlerini anlatıyor.

‘Göç Mevsimi’

2016 yılında “El Abrazo de la Serpiente” ile yabancı dilde en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen yönetmen Cristina Gallego ile aynı filmin yapımcısı olan Ciro Guerra’nın beraber yönettikleri “Göç Mevsimi” adlı film, ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Venedik ve Toronto Film Festivali’ne de konuk olan filmin oyuncu kadrosunda Carmina Martinez, Natalia Reyes, Jose Acosta, ve Jhon Narvaez yer alıyor.

1970’li yıllarda Kolombiya’da geçen hikâyede genç Rapayet, köklü bir ailenin kızıyla evlenmek istese de başlık parasını denkleştiremez. Rapayet, para kazanmak için en yakın arkadaşı Moises ile uyuşturucu kaçakçılığı işine başlar. Bağlı oldukları kabilenin önde gelenlerinden Ursula’nın bu işe onay vermemesine rağmen iki arkadaş, zamanla çok para kazanır ancak kazandıkça kabilelerinden, geleneklerinden ve kendilerinden uzaklaşırlar. Rapayet, onurlu bir yaşamın paradan daha değerli olduğunu fark etse de ailesini ve kendisini bu dünyadan kurtarması kolay olmayacaktır.

‘Alita: Savaş Meleği’

“Desperado”, “Bir Zamanlar Meksika’da”, “Günah Şehri” gibi filmleriyle tanınan Robert Rodriguez’in yönetmenliğini üstlendiği “Alita: Savaş Meleği” adlı film, Yukito Kishiro’nun aynı adlı manga serisinden uyarlandı. Senaryosunu Oscar ödüllü yönetmen James Cameron ve Laeta Kalogridis’in yazdığı filmin başrolünde Rosa Salazar yer alıyor. Ona Jennifer Connelly, Christoph Waltz ve Mahershala Ali eşlik ediyor.

Alita, bilmediği bir gelecekte uyanır. İyi kalpli doktor Ido, kim olduğunu hatırlamayan Alita’yı yanına alır. Alita’nın gizemli geçmişini fark eden doktor, onu bu geçmişten uzaklaştırmaya gayret eder. Alita yeni yaşamına ayak uydurmaya çalışırken yaşadığı şehri yöneten güçler bir anda peşine düşünce, eşsiz dövüş yetenekleri gün yüzüne çıkar. Artık geçmişine dair bir ipucu olan Alita için sevdiklerini kurtarma mücadelesi başlar.

‘Asterix: Sihirli İksirin Sırrı’

Alexandre Astier ile Louis Clichy’nin yönetmen koltuğunda oturduğu “Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı” adlı animasyon filmin seslendirme kadrosunda Christian Clavier, Bernard Alane, Guillaume Briat ve Florence Foresti gibi isimler yer alıyor.

Galyalıların efsanevi güç iksirinin tarifini tek bilen kişi Büyüfix’tir. İksiri hazırlamak için gerekli olan otları toplamaya ormana giden Büyüfix burada ayağını burkar. Bu olayla beraber derin düşüncelere dalan Büyüfix, artık yaşlandığını ve iksirin tarifini başkalarına da anlatması gerektiğini düşünür. İksirin tarifini paylaşacağı genç bir varis arayışına giren Büyüfix, Asterix ve Oburix’le beraber yollara düşer.

‘Bir Aşk İki Hayat’

Yönetmenliğini Ali Bilgin’in üstlendiği “Bir Aşk İyi Hayat” adlı filmin senaryosu Burcu Görgün Toptaş ve Özlem Yılmaz’ın imzasını taşıyor. Başrollerini Bergüzar Korel ve Engin Akyürek’in paylaştığı filmde onlara İpek Bilgin, Merve Dizdar ve Osman Sonant eşlik ediyor.

Bağımsız bir yönetmen olan Umut, ya köpeğini dışarı çıkaracaktır ya da evde kalacaktır. Sonsuz seçeneklerin olduğu bir dünyada ani ve basit kararların insan hayatını nasıl değiştirdiğini ele alan filmde Umut, aldığı kararlarla ya hayatının aşkına kavuşacak ya da sıkıntılı günleri kucaklayacaktır.

‘Şeytanın Büyüsü’

Bidisha Chowdhury’nin yönetmenliğinde çekilen “Şeytanın Büyüsü” adlı filmin başrolünde Jill Evyn yer alıyor. Ona Lane Townsend ve Jeremy Walker eşlik ediyor.

Sanatla ilgilenen Daniela’ya teyzesi Sofia’dan yüklü bir miktar para ile bir ev miras kalır. Yeni bir çevrenin kendisine iyi geleceğini düşünen Daniela hemen yola koyulur. Eve yerleşen Daniela, burada genç bir kıza ait bir günlük bulur. Günlüğü okudukça geçmişe dair ürpertici gerçekleri gören Daniela artık bir kâbusun içindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal