Sinemaya giden Bakan Ersoy, 30 dakika reklam izledi

Sinemaya giden Bakan Ersoy, 30 dakika reklam izledi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eşi Pervin Ersoy ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte Zorlu AVM’de bulunan Cinemaximum’da  “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” adlı filmi izledi. Ersoy’un bulunduğu salonda geçen hafta yürürlüğe giren yeni sinema yasasının uygulanmadığı, reklam süresinin 30 dakika olduğu görüldü.

Geçen hafta yürürlüğe giren 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Kanun’a göre reklam süresinin en fazla 10 dakika olması gerekiyor.

Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın haberine göre, Yılmaz Erdoğan, bu durum hakkında şöyle dedi:

“Yasanın uygulamaya girdiğini bilmeyen salonlar var. Bizler de tespitleri yapıp yetkililere bilgi veriyoruz. Maalesef ki 30 dakika 40 dakika film öncesi reklam veren sinemalar var hala. Böyle olunca bizim filmlerimiz kurbanı oluyor bu durumun. Bizim bütün amacımız Türk sinemasının geleceğini daha kaliteli hale getirmek. Eğer filmin gösterim saati 20.15 diye yazıyorsa 21.00 da girsin izleyenlerimiz. Gördüğünüz gibi 30-40 dakika reklam izledik”

Yılmaz Erdoğan’ın filmini beğendiğini belirten Bakan Ersoy ise şu ifadelere yer verdi:

“Bugün ailecek bir sinema keyfi yapalım dedik. ‘Organize İşler’in birincisini izlemiştim. Çok güzeldi, üç kere izlemiştim. Sayın cumhurbaşkanımızın imzasıyla yasa yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlandı. Sinema yasası aslında sinema destekleme yasası. Sinema yasasında bazı yönetmeliklerinde hızlı bir çalışma ile değişikliklere gidip, düzeltmemiz gerekiyor. Böylece tam anlamıyla hayata geçmiş olacak. Biliyorsunuz Türkiye’de yerli film izleme oranı çok yüksek. Rakamlar yüzde 63 gibi. Dünya standartlarının açık ara üstündeyiz. 2002 yılında 2 milyon olan yerli film seyirci sayısı 2018 yılına gelindiğinde bizim zamanımızda 44 milyona kadar çıktı. Şimdi çıkan bu yasa ile birlikte hedefimiz el birliği ile izleyici sayısını yılda 100 milyona çıkarmak. Önemli olan Türk sinemasını hem Türkiye’de hem de dünyada geliştirmek. Bizim için yerli filmler çok önemli. Cumhurbaşkanımız ayrıca talimat verdi ve bize ‘Sinema olmayan bölge kalmasın’ dedi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal