Sinemalardan hükümetlere çağrı: ‘Yardım edin’

Sinemalardan hükümetlere çağrı: ‘Yardım edin’

Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan sinemalar, destek almazlarsa kapılarını tekrar açamayabileceklerini duyurdu. Uluslararası Sinemalar Birliği (International Union of Cinemas) hükümetleri yardım etmeye davet etti.

Avrupa hükümetleri, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için kapalı alanların büyüklüklerine oranla kapasitelerini büyük ölçüde sınırlama kararı aldı. Bu durumdan en çok zararı sinemalar gördü. Sinemaların kapatılmasının ardından çoğu salon sahibi kapılarını tekrar açamayabileceklerini duyurmaya başladı.

Dünya çapında birçok ülkede kalabalık oldukları ve virüsün yayılmasını hızlandıracağı gerekçesiyle sinemaların kapatılmasının ardından Uluslararası Sinemalar Birliği, devletlere çağrı yaptı. Avrupa’daki sinema salonlarını kapsayan birlik, sinemaların yok olmaması için destek istedi.Açıklamada şöyle denildi:

“Avrupa sinemalarının kurtulmasını sağlamak ve yüzleştikleri eşi benzeri görülmemiş bu zorlukları aşmak için ulusal yönetimleri gelecek haftalar ve aylar süresince yapabilecekleri her şeyi yapmaya çağırıyoruz. Tüm film ve sinema sektörü bu işte birlikte. Ancak birbirimizi destekleyerek bunu başarabiliriz. Avrupa sinemaları için ortak düşüncemiz mevcut zorluklardan geçerek yeniden kültür ve toplumun canlı yuvası olmaları.”

Koronavirüsün başladığı Çin’de sinemalar yavaş yavaş kapılarını açıyor. Salgının azalmasıyla birlikte ülkede  500 kadar sinema yeniden açıldı. Bu durum Avrupa ve Hollywood sinemasının gerileyip, Asya sinemasının yükselişe geçmesi anlamına gelebilir.

 

Kaynak: Beyazperde 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal