Sinema sanatçısı Süleyman Turan hayatını kaybetti

Sinema sanatçısı Süleyman Turan hayatını kaybetti

Sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 82 yaşında hayata veda etti.

Turan’ın vefat haberini CHP Eski İstanbul Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“Yılmaz Güney’in yakın dostu, sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Turan, ATV’de hazırlayıp sunduğu Kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali – Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer vermiş, bu yüzden programı kaldırılmıştı.”

Süleyman Turan hakkında:

19 Kasım 1936 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümüne başladı, ancak üçüncü sınıfta okulu bırakarak askere gitti. Gönüllü olarak Kore Savaşı’na katıldı. NATO askerleri arasında düzenlenen tiyatro yarışmasında birincilik kazandı.

Sanat hayatına tiyatro ile başladı. Bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri Akbaba dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Afiş tasarımları yaptı ve kitap kapakları hazırladı. Senaryolarını da kendisinin yazdığı çizgi roman ressamlığını Sabah gazetesinde sürdürdü.

İlk kez sahneye İstanbul’da bir tiyatro oyunuyla çıktı. Oynadığı ilk film Osman Seden’in yönettiği Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’in olduğu başrollerde olduğu “Sayın Bayan” filmi oldu.

1970 senesinde “Dikkat Kan Aranıyor” adlı filmde Ekrem Bora ile rolleri paylaştı. 1971 senesinde Yılmaz Güney ile “Yarın Son Gündür” adlı filmi çevirdi. Bu filmdeki rolüyle 9. Antalya Film Şenliği’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne değer görüldü. 1972 yılında Antalya Film Festivali’nde de “Güllü” filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı.

TRT’de sesli çekilen ilk dizi filmlerden biri olan “Sarıpınar 1914″de oynadı.

1977 yapımı “Sevgili Dayım”, 1982 yapımı “Baş Belası” ve 1983 yapımı “Dönme Dolap” filmlerinin senaryosunu kaleme aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal