Sinema Meslek Birlikleri’nden MSGSÜ Sinema-TV Merkezi açıklaması

Sinema Meslek Birlikleri’nden MSGSÜ Sinema-TV Merkezi açıklaması

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nin yönetiminin, üniversitenin atanmış rektörü Handan İnci Elçi’ye devredilmesi tepkiyle karşılanmıştı. Taraflarla görüşen Sinema Meslek Birlikleri, konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Türkiye’nin en önemli görüntü arşivlerinden biri olan ve Türkiye Film Arşivi ve Dijital Restorasyon Merkezi olarak da hizmet veren MSGSÜ Sinema-TV Merkezi’nin, MSGSÜ Sinema Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Alev İdrisoğlu ve öğretim kadrosundan oluşan yönetimi, 4 Ekim 2019’da üniversiteye gönderilen bir yazıyla üniversitenin atanmış rektörü Handan İnci Elçi’ye devredilmişti. Yönetimin değişmesi sinema çevreleri tarafından tepkiyle karşılanırken, Sinema Meslek Birlikleri taraflarla görüşerek süreci inceledi.

‘Ortaklaşa çözümün bulunacağına inanan’ Sinema Meslek Birlikleri’nin açıklaması şöyle:

“Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği olarak; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi ve bünyesindeki Türk Film Arşivinde yaşanmakta olan olumsuzlukları yerinde inceledik ve taraflar ile görüştük. Arşivin yeniden yapılandırılmasının, şartların iyileştirilmesinin idarenin bir tasarrufu olduğunu kabul etmekle birlikte; bu yapılandırmanın arşivi sıfırdan oluşturan Prof. Sami Şekeroğlu ve bölüm akademisyenleri ile ortaklaşa yapılmasının sinema tarihimize bir saygı duruşu, bir görev olduğunu hatırlatırız. Ortaklaşa çözümün bulunacağına inanıyoruz. Aksi durumda kamuoyunda MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi ve Sinema TV Bölümünde bir tasfiye çalışması yapıldığı düşüncesi oluşacaktır. Aşağıda ismi yazan meslek birlikleri olarak bu meselenin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY)

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB)

Senaryo ve Diyalog Yazarları Meslek Birliği (SENARİSTBİR)

Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM)

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP)

Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR)”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar