‘Sibel’ Hollywood’da: Palm Springs Festivali’nde gösterildi

‘Sibel’ Hollywood’da: Palm Springs Festivali’nde gösterildi

Çok sayıda uluslararası festivali gezen “Sibel”, bu yıl 30’uncu defa düzenlenen Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. Oscar’da yarışacak yabancı filmleri Hollywood ile buluşturduğu bilinen festival, 14 Ocak’a kadar sürecek.

3 Ocak’ta başlayan festival açılışını Kenneth Branagh’ın imzasını taşıyan, William Shakespeare’in biyografisinin anlatıldığı “All is True” adlı filmle yaptı. Açılış töreninde Bu yıl Oscar adaylığı alması beklenen Olivia Colman, Glenn Close ve Timothée Chalamet gibi oyunculara özel ödüller verildi.

Sinema sektörüne yön veren önemli yayınlardan biri olan Screen’de yayımlanan eleştiri, “Sibel”i şöyle anlatıyor:

“Damla Sönmez’in çarpıcı performansıyla dikkat çeken, Çağla Zencirci ve Guillaume Giovannetti’nin yeni filmi SİBEL, bir kadının özgürleşme hikâyesini tatmin edici bir şekilde anlatıyor.”

Cineuropa, “Sibel” için günümüzde geçen bir Jeanne d’Arc öyküsü olarak tanımlayarak filmin evrensel bir mesaja sahip olduğunu vurguluyor. ABD’nin ünlü film sitelerinden The Film Stage’de de ”Sibel” için şu ifadeler yer alıyor:

“Sırtında tüfeği, kırmızı botları ve tülbenti ile kurt avlamaya çalışan Sibel, ‘Kırmızı Başlıklı Kız’a benzer mitolojik bir karakteri anımsatsa da, film günümüze dair çarpıcı tespitlerde bulunuyor.”

Festival komitesi, 14 Aralık’ta programda yer alacak filmleri açıklamıştı. 78 ülkeden 223 filmin yer aldığı programda “Sibel” ile birlikte “Ali Vatansever’in ilk gösterimini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştiren filmi “Saf” ile Tolga Karaçelik’in Sundance Film Festivali’nde jüri büyük ödülüne değer görülen filmi “Kelebekler” de yer alıyor.

Fatih Akın’ın “Duvara Karşı” filminin de gösterileceği festivalde, Nuri Bilge Ceylan imzalı “Ahlat Ağacı”nın yer almaması dikkat çekmişti.

‘Sibel’ hakkında

İlk gösterimini 71. Locarno Film Festivali’nde gerçekleştiren filmin senaryosunu Zencirci, Giovanetti ve Ramata Sy kaleme aldı. Bir kadının özgürleşme hikâyesinin işlendiği filmde Sönmez’e, Emin Gürsoy, Erkan Kolçak Köstendil, Elit İşcan, Meral Çetinkaya ve Gülçin Kültür Şahin eşlik ediyor.

Zencirci ile Giovanetti’nin üçüncü uzun metrajı olan “Sibel”, katıldığı otuzdan fazla uluslararası film festivalinden çok sayıda ödülle ayrıldı.

“Sibel”in 27 Aralık’ta İKSV Galaları ve 1 Ocak’ta Başka Sinema kapsamında iki özel gösterimi yapıldı. 27 Aralık’ta Almanya’da gösterilen  film, 22 Ocak’ta Türkiye’de gösterime giriyor. 13 Mart 2019’da da Fransa’da izleyiciyle buluşacak.

“25 yaşındaki Sibel, Karadeniz’in ıslık diliyle konuşulan, küçük bir köyünde babası ve kız kardeşiyle yaşamaktadır. Çocukluğunda geçirdiği hastalık sebebiyle konuşamayan, çevresiyle ıslık diliyle anlaşan Sibel’in hayatı tarla, orman ve ev arasında geçer. Köyde kendini yalnız ve dışlanmış hisseden genç kadın, gizemli bir kurdun peşindeyken, bir gün ormanda saklanan Ali adında bir yabancıyla karşılaşır. Sibel, Ali’yle iletişim kurmaya başlayınca, içinde gizlenen gücü fark edecektir.”

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal