‘shelTer’ albümünün tüm geliri Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’ne

‘shelTer’ albümünün tüm geliri Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’ne

Satışlarından elde edilen tüm gelirin Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’ne aktarılacağı “shelTer (sığınak)” albümü, bandcamp üzerinden bugün ön satışta. Misafirhane, ismini 2015 yılında 23 yaşındayken intihar eden trans kadın Eylül Cansın’dan alıyor.

Uzun yıllardır İstanbul müzik sahnesinde yer alan Ece Özel ve Umut Kahya, ‘arada kalmış müzikleri yayınlama’ amacıyla Müstesna Records isimli plak şirketini kurduklarını müjdelemişlerdi. 1995-2006 yılları arasında üretilen işleri kapsayan “Etnik Sentetik” albümünden sonra, Müstesna Records’tan oldukça keyifli yeni bir albümün haberi geldi: “shelTer”.

Gazete Duvar’dan Tuğçe Özbiçer’in haberine göre, satışlarından elde edilen tüm gelirin Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’ne aktarılacağı “shelTer”, bandcamp üzerinden bugün Müstesna Records tarafından ön satışa sunuldu. Misafirhane, ismini 2015 yılında 23 yaşındayken intihar eden trans kadın Eylül Cansın’dan alıyor. Cansın’ın, intihar etmeden önce çektiği videoda söylediği “Çalışmak istedim ama izin vermediler. Artık daha fazla dayanamıyorum” sözleri, trans bireylerin toplumun ve devletin sistematik nefretine maruz bırakıldığını bir kez daha göstermişti.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nce kurulan Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’nde göçmenlik deneyimi yaşayan trans bireylere de ev olmuştu. “shelTer” albümünden elde edilecek gelirin, alt yapı ve güvenlik sorunları nedeniyle şu an tahliye edilme sürecinde olan misafirhanenin hem taşınma, hem de misafirlerini güçlendirecek politikalar ortaya koyma sürecini maddi olarak desteklemesi amaçlanıyor.

Türkiye, Avrupa’nın en çok trans cinayetleri işlenen ülkesi

Trans cinayetlerinde Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 9’uncu ülke olan Türkiye’de gerçekleştirilen bu projeye, trans cinayetleri ve intiharlarının politik olduğuna dair ulusal ve uluslararası farkındalık yaratılması için yerli ve yabancı underground müzik sahnesinden birçok isim katıldı. Bir toplama albüm olan “shelTer”, minimal ritimlerle sizi dans ettirecek, karanlık sesler ve sert tınılarla kozmik bir yolculuğa çıkacağınız 25 şarkıyı bir araya getiriyor.

Bandcamp üzerinden şimdilik ön satışta olan fakat 7-10 gün içerisinde tüm şarkılarına ulaşabileceğiniz albümün linkine de şuradan ulaşılabilir.

Albüm projesini Umut Kahya şöyle anlattı:

“Ece (Özel) ile ‘nefret suçu ve trans cinayetleri konusunda kendi alanımızda bir şey yapabilir miyiz?’ diye tartıştık. Sanırım mayıs-haziran aylarıydı. Daha sonra tanıdığımız sanatçılara ‘projede yer almak isterler mi?’ diye sorduk. Konuştuğumuz neredeyse herkesten olumlu yanıt aldık. Misafirhane şu an maalesef kapandı ve tahliye sürecinde kalan misafirlerin yeni bir yer bulmalarına, kira, tamirat gibi giderlerini karşılamada katkıda bulunacağız.”

Lansman parti bu akşam

Müstesna Records projesini Umut Kahya ile birlikte yürüten Ece Özel, ‘LGBTİ+’ların İstanbul’daki müzik sahnesi ve gece hayatında çok önemli bir yere sahip olduklarını fakat bu yer için sürekli mücadele etmelerinin gerektiğini’ söyledi. Özel’e göre, ‘hatta zaman zaman bu mücadelenin sıfırdan tekrarlanması gerekiyor.’ Neredeyse 10 yıldır İstanbul müzik sahnesinde olan Özel, bugünün durumunu geçmişle kıyaslarken şu ifadelere yer verdi:

“Geçmişten bugüne değişen çok fazla şey var tabii ki, yeni neslin tüm bu duruma bakışı daha farklı, zaten dünya farklı… Ama hala anlaşılması gereken temel şeyler var.”

“shelTer”ın lansman partisi ise bu akşam 22.30’da Sumahan’da gerçekleşecek. Barış K, Ece Özel, Umut Kahya, Mr. Sür, Q-BRA’nın dj kabininde olacağı, Houschyar ve Fluctuosa’nın ise canlı konser verecekleri gecede ışıltılı bir Cake Mosque performansı da olacak.

Ayrıca, Ömer Tevfik Erten’in çektiği “Misafir*hane – Bir Vardım Bir Yoktum” isimli, şiddete maruz kalarak misafirhaneye sığınan trans bireylerin ve trans dayanışmasının aktarıldığı kısa belgesel filmi de gösterilecek.

Elde edilecek tüm gelir misafirhaneye bağışlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal