Şevval Sam’dan ‘Murat Dağı yok olmasın’ konseri

Şevval Sam’dan ‘Murat Dağı yok olmasın’ konseri

Murat Dağı Yok Olmasın Platformu’nun düzenlediği “Murat Dağı Şenliği” kapsamında Uşak Atapark’ta konser veren sanatçı Şevval Sam, sahnede “Gidin dağlarınızı gezin bir ağacın kesilmesine dahi izin vermeyin çünkü bu sizin geleceğiniz. Siz dağlarınıza doğanıza sahip çıkın siz sahip çıktıkça ben sizinle olmaya devam edeceğim” dedi.

Ege Bölgesi’nin en yüksek sıra dağı ve en büyük su havzası olan Murat Dağı’nda Anadolu Export firmasının altın madeni çıkarmasına “ÇED olumlu” raporunun ardından 60’a yakın kurum ve kişinin açtığı dava sonucunda bölgeyi incelemek üzere mahkeme tarafından bilirkişi heyeti atanmıştı. Bilirkişi Heyeti, Karaağaç köyünde 235 hektarlık alanda inceleme yaptıktan iki ay sonra kararını açıkladı ve Murat Dağı’nda madencilik faaliyetlerinin uygun olmadığı sonucuna ulaştı.

Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre, Murat Dağı Yok Olmasın Platformu’nun düzenlediği “Murat Dağı Şenliği” kapsamında Uşak Atapark’ta konser veren sanatçı Şevval Sam, sahnede “Gençler özellikle size sesleniyorum, bu sizin geleceğiniz bizden artık yavaş yavaş geçiyor. Gidin dağlarınızı gezin bir ağacın kesilmesine dahi izin vermeyin çünkü bu sizin geleceğiniz. Siz dağlarınıza doğanıza sahip çıkın siz sahip çıktıkça ben sizinle olmaya devam edeceğim” ifadelerine yer verdi.

‘Murat Dağı’nı savunmaya devam edeceğiz’

Murat Dağı Platformu sözcüsü Funda Öz Akcura, şunları söyledi:

“Biz bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor olumlu karşıladık. Ortak görüş olarak Murat Dağı’nda altın madeninin yaratacağı tahribata dikkat çekip reddetmesi, bunu mahkemeye sunması çok değerli ama yeterli değil. Mahkemenin ne tavır göstereceği belli değil. Mahkemelerde kazansak bile geçmişteki tecrübeler kazanımların çoğu zaman bir işe yaramadığının da göstergesi. Biz bundan sonra mücadelemize aynen devam edeceğiz. Bu raporun mahkemeye sunulması bizim haklılığımızı bir kez daha göstermiştir. Murat Dağı mücadelemizin meşruiyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu raporun değeri budur ama Murat Dağı’nda maden faaliyetinin sona erdirilmesini sağlayacak en büyük unsur bizim birleşik mücadelemizdir. Biz bölge halkı olarak Murat Dağı’mızı madenci şirket oradan tasını tarağını toplayıp gidene kadar savunmaya devam edeceğiz.”

‘Uzmanların görüşü doğruyu yansıtıyor’

İnşaat Mühendisleri Odası Uşak başkanı Ali Osman Doruk, şu görüşleri paylaştı:

“Murat Dağı ile ilgili açılan davada bilirkişi raporu açıklandı. Odamıza göre gayet olumlu bir rapor. Uzmanların görüşleri doğruyu yansıtıyor aslında. Yaptıkları incelemede ‘ÇED olumludur’ raporunun uygun olmadığı gerekçeleri ile birlikte açıklanmış. Oda olarak da Murat Dağı Çevre Platformu içerisindeyiz. Bu anlamda bu raporu çok önemsiyoruz. Bu mücadelede önemli bir mihenk taşıdır. Umarım bu raporun devamında mahkeme ÇED raporunu tamamıyla iptal eder ve Murat Dağı’nı asıl sahipleri olan köylülerine, Uşaklılara ve Kütahyalılara iade eder.

Bundan sonraki süreçte kesinlikle taviz vermeden mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü bu tarz mücadeleler basamak basamak gelişiyor. Siz bir adımı aldıktan sonra rehavete kapılıp bırakmayacaksınız. Bunun arkasını takip ettiğiniz sürece başarıyı yakalayabilirsiniz. Murat Dağı’nı kaybetmemek için mücadelemizi sürdüreceğiz. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bütün desteğimizi bütün gücümüzü bu yolda yürürken veriyoruz.”

‘Mahkeme de bilirkişi kanaatine uygun karar verecektir’

Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcilik Başkanı Turan Ünlü ise şunları söyledi:

“Mimarlar Odası olarak biz davamızı açtık ve 62 avukat bize eşlik etti. Bu konu ile ilgili 19 Ağustos günü keşif yapılmıştı. Bu keşif sonrası bilirkişi heyetinin raporu iki gün önce geldi. Bilirkişi heyeti orman mühendisliği, jeoloji ve diğer bilim dallarında Murat Dağı’nda maden açılmasının kesinlikle uygun olmadığı kanaatine vardı.

Mahkeme de bu kanaatte bir sonuca ulaşacaktır. Murat Dağı’nın muhteşem bir doğası var bu doğayı gören zaten böyle bir kararı veremez. Bilirkişi heyetinin kararı doğru bir karardır. Bu raporun çıkmasıyla bu olay sonuçlandı anlamına gelmez. Bundan sonrasında ÇED’e gerek olmadığına dair bir karar da çıkabilir. Bu mücadele devam edecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar