Sergey Parajanov’un filmleri Pera’da

Sergey Parajanov’un filmleri Pera’da

Çok yönlü sanatçı Sergey Parajanov’un sınırsız hayal gücünün somutlaştığı filmler ve ondan ilham alan sanatçılara yer veren belgesellerden oluşan “İsyankâr İmgeler: Sergey Parajanov” adlı film gösterim programı, 9 Ocak-17 Mart tarihlerinde İstanbul Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Film etkinliği, 13 Aralık’ta Pera Müzesi’nde açılan “Parajanov, Sarkis ile” başlıklı serginin paralelinde düzenleniyor. Parajanov’u Türkiye’de ilk defa izleyiciyle buluşturan sergide, gelenekselden pop art’a kadar sanatçının dünyasına ışık tutan eserlerin yanı sıra Parajanov’a tutkuyla bağlı olan sanatçı Sarkis’in de, Parajanov’a dair üretimlerine yer veriliyor.

“İsyânkar İmgeler: Sergey Parajanov” programı kapsamında yer alan filmlerden, Parajanov’un öğrencilik yıllarında çektiği ve ardından kaybolan filmi “Bir Moldova Masalı”nın genişletilmiş versiyonu olan “Andriesh” 9 Ocak ve 2 Şubat’ta, Ermeni âşık Sayat Nova’nın hayatını imgeli bir anlatımla bütünleştiği “Narın Rengi” 11 Ocak ve 15 Şubat’ta, Alexander Dovzhenko’nun danışmanlığında çekilen romantik komedi müzikali “İlk Delikanlı” 25 Ocak ve 3 Mart’ta gösterilecek.

Parajanov’un 1988’de İstanbul Film Festivali’ne konuk olan “Âşık Garip” adlı eseri ise 13 Ocak’ta izleyicilere sunulacak.

Programda Parajanov’un filmlerinin yanı sıra Ermeni yönetmen Artavazd Peleshian’ın “Hakob Hovnatanyan” adlı filmi ile Ermenistan’da çektiği belgeseli “Mevsimler”, Parajanov’un dünyasına kendi yorumunu katan Ron Holloway’in imzasını taşıyan “Parajanov: Bir Ağıt” belgeseli görülebilecek.

Ayrıca Sarkis dahil birçok sanatçı, akademisyen  ve oyuncu ile röportajların yapıldığı, muhalif tavrı ve cinsel eğilimi nedeniyle 1974 yılında hapse giren sanatçının bu dönemde ürettiği kolajları merkezine alan ve kamera arkası görüntülere de yer veren Patrick Cazals’ın çektiği “Sergey Parajanov: İsyankâr” belgeseli de izleyiciye sunulacak.

Program kapsamındaki tüm gösterimlere katılım ücretsiz olacak.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal