Selahattin Demirtaş: Devletin kültüre müdahalesine engel olacağız

Selahattin Demirtaş: Devletin kültüre müdahalesine engel olacağız

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, geçen Cuma günü sosyal medya aracılığıyla gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, Kültür Servisi’nin “Nasıl bir kültür politikası izleyeceksiniz?” sorusuna yanıt verdi. Sorunun devamında “seçim bildirisinde bu konuda bir bilgi olmadığı” da belirtilmişti. Selahattin Demirtaş, el yazısıyla verdiği yanıtında, “özgürlüklere destek ve teşvik” vaat etti. Ayrıca, daha önce de dile getirdiği gibi, “Devlet sanatçılığı kavramını kaldıracaklarını” hatırlatta.

Demirtaş yanıtında şu ifadeleri kullandı: “Devletin kültür alanına müdahalesine, sınırlayıcı, kısıtlayıcı düzenleme yapmasına engel olacağız. Dil, sanat, edebiyat, folklor, yaşam tarzı gibi alanlarda kültürün korunması, geliştirilmesi ve özgürlüğünü sağlaması için destek ve teşvik sunacağız. Devlet sanatçılığı kavramını kaldıracağız. Ayrım gözetmeksizin, ayrımcılık yapmaksızın bütün kültürel zenginliklere hak ettikleri özgürce gelişme zeminini yaratacağız. Kültür empoze etmekten vazgeçip kültürün korunması için tedbirler alacağız.”

Demirtaş, cezaevinde okuyup en çok etkilendiği kitabınsa “Sapiens” olduğunu açıkladı.

Kapatılan Dicle Fırat Kültür Derneği’nden bir müzisyenin “Kapatılan kurumlarımız ile dağılan çocuklardan oluşan koromuz, öğrencilerimiz, mekanlarımız, emeğimiz ve en önemlisi kültürümüz?” sorusunda da Demirtaş “Dicle Fırat dahil, bütün kültür merkezleri yeniden açılacak. Hepsine bakanlık tarafından, yerel yönetimler aracılığıyla destek olunacak. Bir de bana nota öğretme sözün vardı Azad. Sen de onu yaparsın artık 🙂 Teşekkürler, selamlar…” yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal