Sekiz kadından Morgan Freeman’a karşı cinsel taciz suçlaması

Sekiz kadından Morgan Freeman’a karşı cinsel taciz suçlaması

Morgan Freeman’a karşı sekiz kadın, cinsel ve sözlü taciz suçlamasında bulundu.

CNN’e göre, Freeman’ın vücutları hakkında uygunsuz ifadelerde bulunduğunu söyleyen kadınlar, filmlerinin setlerinde, prodüksiyon şirketi Revelations Entertainment’de ve basın toplantılarında aktörün kendilerini taciz ettiğini ileri sürdü.

2015 yazında, Son Macera (Going in Style) komedi filminin setinde prodüksiyon asistanı olarak çalışan bir kadın, aktörün kendisine uygunsuz şekillerde dokunduğunu ve sık sık vücut hatları ile kıyafetleri hakkında yorumlarda bulunduğunu ileri sürerek aylarca tacize maruz kaldığını söyledi.

Bir seferinde, Freeman, “iç çamaşırı giyip giymediğimi sorup sürekli eteğimi kaldırmaya çalıştı” dedi. Filmdeki diğer başrol oyuncusu Alan Arkin’in Freeman’a durmasını söylediği iddia edildi. Kimliğini gizlemek isteyen suçlamada bulunan kişi, “Morgan’ın tepesi attı ve ne diyeceğini bilemedi” diye ekledi.

2012 yılında yayınlanan Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me) isimli silahlı soygun macera filminin prodüksiyon ekibinde yer alan başka bir kadın, Freeman’ın kendisini ve asistanını, vücutları hakkında yorumlarda bulunarak taciz ettiğini ileri sürdü.

“O gelecekse … göğüslerimizi gösteren herhangi bir üst giymememiz, popolarımıza dikkat çeken hiçbir şey giymememiz, yani üstümüze oturan hiçbir kıyafet giymemiz gerektiğini biliyorduk” dedi.

Bir ifadesinde Freeman, şunları söyledi: “Beni tanıyan ya da benimle çalışmış olan herkes, hiç kimseyi kasten kırmayacağımı ya da bilerek rahatsız hissetmelerine neden olmayacağımı bilir. Rahatsız hisseden ya da kendilerine saygı duymadığımı düşünen herkesten özür dilerim – niyetim hiç bu yönde olmamıştı.”

CNN’in bu araştırmada, sekizinin 80 yaşındaki Freeman’ı, taciz ya da uygunsuz davranışlarla suçladığı, geri kalanının ise sorunlu herhangi bir olaya tanık olmadıklarını ifade ettiği 16 kişiyle görüştüğü belirtildi. Raporun yazarlarından Chloe Melas, basın ile olan karşılaşmalarda Freeman’ı uygunsuz davranmakla suçlayan üç magazin muhabirinden biriydi. Altı aylık hamileyken bir basın toplantısında Freeman ile Son Macera (Going in Style) hakkında röportaj yapan Melas, elini sıkıp bırakmayarak “Cidden orada olmayı nasıl da isterdim” dediğini, ayrıca “Olgunsun” diye eklediğini ifade etti.

Chicago’daki WGN-TV’de görev yapan başka bir muhabir, Tyra Martin de Freeman ile röportaj yaptığı birçok seferde aktörün, görünüşü hakkında yorum yaptığını söyledi. Martin, CNN’e, “Ayağa kaldığımda eteğimi, elbisemin bir parçasını aşağı çektim ve Freeman da ‘Ah, ama şimdi eteğini aşağı çekme” dedi. “Bu ifadesi bir durmama neden oldu ama kendimi rahatsız hissetmedim.”

Başka kadınlar, aktörün 1996 yılında iş ortağı Lori McCreary ile birlikte kurduğu prodüksiyon şirketi Revelations Entertainment’de Freeman’ın suistimaline uğradıklarını söyledi. Altı eski çalışanın, Freeman’ın davranışlarına birinci elden tanık olduklarını iddia ettikleri “toksik” bir iş ortamlarının olduğunu anlattılar.

Şirketin eski bir müdürü, Freeman hakkında “selam vermek için masama geldiğinde başımda durup dik dik bana bakıyordu. Dik dik göğüslerime bakıyordu” dedi. Başka bir olayda kadın, “Freeman ofisteyken etek giymeyi bıraktım” dedi.

Başka bir Revelations çalışanı, aktörün, etrafında bir grup erkek varken yukarıdan aşağı kendisini süzdüğünü ve “Cinsen taciz hakkında neler düşünüyorsun” diye sorduğunu söyledi.

Erkek bir çalışan, Freeman’ın bir stajyerin omzuna masaj yaptığı bir zamanı anlatıp Freeman’ı, “korkutucu amca” olarak tanımladı. “Bir seferinde, Morgan’ın bir stajyere gidip masaj yapmaya başladığını hatırlıyorum,” dedi. “Stajyer, kıpkırmızı oldu ve sıyrılıp elinden kurtuldu, utanç verici bir andı.” CNN’e konuşan beş kaynağa göre, Revelations’da insan kaynakları departmanı yoktu. Ayrıca, Freeman’ın film setlerinde taciz ettiği iddia edilen kadınlar, işlerini kaybetme korkusuyla durumu ihbar etmediklerini söyledi.

Bayan Daisy’nin Şoförü (Driving Miss Daisy), Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) ve Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby) filmlerindeki performanslarıyla tanınan Akademi ödüllü Freeman’a karşı yapılan suçlamalar, Hollywood’un  #MeToo (Ben de) hareketinin ardından ortaya çıktı.

Suçlamalardan bu yana, Vancouver taşıma sistemi TransLink, Freeman’ın sesini duyurularının bir parçası olarak sürdürdükleri Visa reklam kampanyasından kaldırdı.

Aktörler sendikası SAG-AFTRA da suçlamaları araştırıyor. Freeman’a geçtiğimiz yıl, yaşam boyu başarı ödülü verilmişti.

Bir sözcü, “Bunlar, bu sektördeki çalışanlar için güvenli bir çalışma ortamı sağlamaya yönelik attığımız tüm adımların tam karşısında duran zorlayan ve kahredici suçlamalar.” “Suçlanan her kişi, yargılanma hakkına sahip, ancak, taciz olaylarını ihbar etmek için öne çıkanların cesur seslerine inanarak başlıyoruz. Bay Freeman’ın kısa bir süre önce eserlerine ilişkin sendikamızın en prestijli ödülünü aldığını göz önünde bulundurarak, bu olayda düzeltici eylemlerin gerekebileceğini düşünüyoruz.”

*Guardian’dan Jake Nevins’in haberi

Çevirmen: Serpil Pehlivan

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal