‘Saz’ın peşinde Almanya’dan İran’a yolculuk

‘Saz’ın peşinde Almanya’dan İran’a yolculuk

Berlinli müzisyen Petra Nachtmanova’nın sazın hikâyesini öğrenmek adına Almanya’dan İran’a uzanan yolculuğu “Saz” adlı belgesele konu oldu. “Saz” belgeseli 5 Nisan’da başlayacak 38. İstanbul Film Festivali’nde ilkgösterimini yapacak, Nachtmanova da bu kapsamda İstanbul’da bir konser verecek. Nachtmanova, 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 20.00’de, İstanbul Beyoğlu’ndaki Fansız Enstitüsü’nde sazıyla sahnede olacak.

Nachtmanova, 2 bin yıldır kuşakları bir araya getiren sazın, yüzyıllar boyunca birçok kültürün merkezinde yer alışını öğrenmek niyetiyle Berlin’den yola çıktı. 10 bin kilometrede yedi ülkeyi aşarak sazın doğduğu yer olan Horasan’a vardı.

Nachtmanova’nın Erkan Oğur, Erdal Erzincan, Murat Ertel, Gjovali Shani, Bosnalı Saz grubu Sevdah, Suat Kaya, Ayşe Sewaqî, Âşık Mübariz Aliyev ve Seyed Arash Shahriyari gibi müzisyenlerle birlikte sazın hikâyesini keşfettiği yolculuğu, yönetmen Stephan Talneau tarafından belgesele dönüştürüldü.

Yüzlerce yıllık olmasına rağmen sürekli yenilenen, farkına varamayacak kadar içselleştirdiğimiz köklü bir gelenek… Türk göçmenlerin 50 yıl önce Almanya’ya getirdiği bu miras, geçmişlerine ve gönüllerine giden yolun anahtarı olarak hala ilk günkü gibi tutkuyla yaşatılıyor. İçinde yaşadıkları toplum ise sazı fark edebilmiş değil. Petra Nachtmanova, saz çalan az sayıdaki Avrupalıdan biri. Saza beslediği tutkudan Türk televizyonlarında ve sosyal medyada övgüyle bahsedilen müzisyen, sazın yüzlerce yıl boyunca kültürlerin merkezinde nasıl yer alabildiği sorusunun peşinden gidiyor. Fakat her cevap kolay bulunmuyor.

Petra aylar süren araştırmaları sırasında zaman ve sınırları aşmış bu çalgıya dair yüzlerce soruyla karşılaşmış. Bu sorular dolayısıyla sazın izini takip etmek için yedi ülkeyi kapsayan bir yolculuğa çıkmaya karar vermiş: Berlin’den başlayan bu yolculuk, Balkanlardaki gizli köyler üzerinden kalabalık İstanbul’a, oradan Anadolu’nun tepelerini aşarak Kafkas Dağlarına ve Azerbaycan âşıklarına ulaşarak sazın doğduğuna inanılan gizemli Horasan Bölgesi’nde son buluyor. Petra Nachtmanova, sembolik anlamları olan bu şehirlerden geçerek orada yaşayan müzisyenlerin hissettikleri ve anlattıkları üzerinden ezgilere konu olan yazılmamış efsaneleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

‘SAZ’: belgesel bir yol filmi, bir Avrupalı’nın gözünden insanların ortak kültürünü arayış yolculuğu; öznel bir bakışla şehirden şehire, yaylalardan dağlara, kültür ve zamanlar arasında köprü kurarak sazın özüne çıkılan yolculukta türküleri kovalıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal