Savaş, sanat ve aşk üstüne epik anlatı: ‘Asla Gözlerini Kaçırma’ gösterimde

Savaş, sanat ve aşk üstüne epik anlatı: ‘Asla Gözlerini Kaçırma’ gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, beşi yabancı, yedi film gösterime giriyor.

2006 yapımı “Başkalarının Hayatı” adlı filmi yabancı dilde en iyi film dalında Oscar’a değer görülen Alman yönetmen Florian Henckel von Donnersmarck imzalı “Asla Gözlerini Kaçırma”, ilk gösterimini 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Uluslararası birçok festivalde yer alan ve büyük beğeni toplayan film, Almanya’nın bu yılki Oscar adayı.

Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch ve Oliver Masucci’nin rol aldığı dram-gerilim türünde işlenen “Asla Gözlerinin Kaçırma”, 1930’lu yıllarda Nazi Almanya’sında yaşanan gerçek olaylardan esinlendi.

Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya kaçan sanatçı Kurt Barnert’in çocukluğu Nazi rejimi hükmünde, gençliği ise komünizmin gölgesinde geçer. Geçmişin yükünü bir türlü üzerinden atamayan Kurt, üniversitede Ellie ile tanışır. Birbirlerini görür görmez âşık olsalar da Ellie’nin babası Profesör Seeband, bu ilişkiye şiddetle karşı çıkar. Fakat Seeband’in bilmediği şey, geçmişte işlediği bir suçun Kurt ile ilişkilenmesidir.

‘Sarayın Gözdesi’

“Istakoz”, “Kutsal Geyiğin Ölümü” ve “Köpek Dişi” filmleriyle tanınan Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un imzasını taşıyan “Sarayın Gözdesi” adlı film, ilk gösterimini 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Film, 91. Akademi Ödülleri’ne 10 dalda aday gösterildi.

Tarih-dram türünde işlenen filmin oyuncu kadrosunda Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, James Smith, Mark Gatiss yer alıyor.

Filmde, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de hüküm süren Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Malborough Düşesi Sarah ve genç kuzeni Abigail arasındaki mücadeleye odaklanılıyor. Sağlığı günden güne kötüleşen Kraliçe Anne’in gözdesi olmak için mücadele eden iki kadın merkezinde iktidar, aşk, ihtiras, kıskançlık gibi kavramlar gün yüzüne çıkıyor.

‘Sisters Biraderler’

Kanadalı yazar Patrick DeWitt’in 2011 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanan “Sisters Biraderler”in yönetmen koltuğunda ödüllü Fransız yönetmen Jacques Audiard oturuyor. Western filmin başrollerini ünlü oyuncular John C. Reilly ve Jake Gyllenhall’un paylaşıyor. Onlara Joacquin Phoenix ve Riz Ahmed eşlik ediyor.

1850’lerin Oregon’unda geçen filmde birbirine bağlı iki kardeş olan Eli ve Charlie Sisters’in hikâyesi anlatılıyor. Yörenin şöhretli tetikçileri olan kardeşler, Herman Kermitt adlı bir altın avcısının peşine düşerler. Fakat Kermitt’i yakalamak o kadar da değildir.

‘Babamın Kemikleri’

“Bir Sevda İşi” ve “Muska” filmlerinden tanınan yönetmen Özkan Çelik’in yeni filmi “Babamın Kemikleri”nin başrolünde Cem Davran yer alıyor. Ona Mustafa Erdi Atılgan, Ömer Aydede ve Goncagül Sunar eşlik ediyor.

Yıllar önce yaşadığı utanç verici bir olaydan dolayı köyünü terk eden Ömer, bir daha bu köye dönmemeye yeminlidir. Gittiği yerde kendine yeni bir yaşam ve aile kuran Ömer, geçmişini herkesten saklar. Ne var ki annesinin vasiyeti üzerine, babasının kemiklerini almak için köye gitmek ve geçmişle yüzleşmek zorunda kalır.

‘Lego Filmi 2’

Phil Lord ve Christopher Miller’ın yönetmenliğinde çekilen 2014 yapımı “Lego Filmi”nin beş yıl sonrasında geçen “Lego Filmi 2”nin yönetmenliği Mike Mitchell ve Trisha Gum üstleniyor. Seslendirme ekibinde Chris Pratt, Will Ferrell, Liam Neeson, Elizabeth Banks gibi isimlerin bulunduğu animasyon filmin müzikleri Mark Mothersbauhg’ın imzasını taşıyor.

Lego Duplo saldırısına uğrayan şehirde her şey yerle bir olmuştur. Saldırı altındaki şehri kurtarmak için bir araya gelen kahramanlar, şehrin yıkıntıları arasında dolaşırken bir uzaylı robot keşfeder. Fazlasıyla iyimser olan Emmet Brickowski, Lucy ve Batman şehri kurtarmak için bilinmeyen diyarlara doğru yolculuğa çıkarlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar