Saraybosna Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü ‘Kız Kardeşler’ filmiyle Emin Alper’in

Saraybosna Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü ‘Kız Kardeşler’ filmiyle Emin Alper’in

Bu yıl 25’incisi gerçekleştirilen Saraybosna Film Festivali kapsamında verilen “Saraybosna’nın Kalbi” ödülleri sahiplerini buldu. Tarihçi, yönetmen ve senarist Emin Alper, “Kız Kardeşler” filmiyle en iyi yönetmen ödülüne değer görüldü.

İlkgösterimini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan filmi “Kız Kardeşler” ile Alper, Saraybosna Film Festivali kapsamında Uluslararası Sanat Sinemaları Konfederasyonu’nun (CICAE) verdiği ödülü de kazandı.

Bu yıl 9 uzun metraj,  14 kısa metraj, 16 belgesel ve 14 öğrenci filmi olmak üzeren toplamda 53 filmin yarıştığı festivalde ödüle değer görülen yapımlar, Bosna Hersek’teki tarihi Ulusal Tiyatro Binası’nda düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Bosna Hersekli yönetmen Ena Sendijarevic’in “Take Me Somewhere Nice” filmi en iyi film ödülünü alırken, Azeri yönetmen Hilal Baydarov imzalı “When The Persimmons Grew” filmi en iyi belgesel ödülünü kazandı.

Sırp yönetmen Stefan Djordjevic’in “The Last Image Of Father” filminin en iyi kısa film ödülünü aldığı festivalde, bir diğer Sırp yönetmen Nikola Stojanovic’in “Sherbet” adlı filmi de en iyi öğrenci filmi oldu.

En iyi kadın oyuncu ödülüne “Rounds” filmindeki performansıyla İrini Jambonas değer görülürken, en iyi erkek oyuncu ödülünü “And Then We Danced” filmindeki rolüyle Levan Gelbakhiani kazandı.

Yönetmen ve oyuncu Tim Roth da “Saraybosna’nın Kalbi” onur ödülünü aldı.

Türkiye’den dört film yarıştı

Festivalde Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filminin yanı sıra Türkiye’den üç film daha yarıştı.

72. Locarno Film Festivali’nde Pardino d’Oro En İyi Uluslararası Kısa Film Ödülü’ne değer görülen Arda Çiltepe imzalı “Siyah Güneş” kısa film kategorisinde, Pelin Esmer’in “Kraliçe Lear” filmi belgesel film kategorisinde ve Ömer Deniz, Barış Candoğan, Su Kartal’ın birlikte yönettiği “Dünya Tutuluyor” filmi de öğrenci filmleri kategorisinde yarıştı

16 Ağustos’ta başlayan festival, ödül alan filmlerin gösterimlerinin ardından 23 Ağustos’ta (bugün) sona erecek.

 ‘Kız Kardeşler’

Yönetmen Alper, ilk filmi “Tepenin Ardı” ile Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü’ne, ikinci filmi“Abluka” ile de Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüştü.

Bugüne dek ulusal ve uluslararası festivallerden ellinin üzerinde ödülle ayrılan Alper’in yeni filmi “Kız Kardeşler” için Kültür ve Turizm Bakanlığı destek vermeyi reddetmişti.

Liman Film ve NuLook Production’ın yapımcılığını üstlendiği filmin ortak yapımcıları: Komplizen Film, Circe Films ve Horsefly Productions. Film yapım aşamasındayken Eurimages (Avrupa Konseyi), Berlin Film Fonu (MBB), Hollanda Film Fonu (NFF) ve Yunanistan Film Merkezi (GFC) tarafından desteklendi.

Filmin oyuncu kadrosunda Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer yer alıyor. “Kız Kardeşler”, annelerini kaybettikten sonra kasabada her biri ayrı ailelere besleme olarak verilen ve burada barınamayıp köye geri gönderilen üç kız kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Film, 13 Eylül’de Türkiye’de gösterime girecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal