Sanatçılardan çağrı: ‘Kenter Tiyatrosu yaşatılmalı’

Sanatçılardan çağrı: ‘Kenter Tiyatrosu yaşatılmalı’

Usta tiyatro sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Yıldız Kenter’in 91 yaşında yaşama veda edişinin ardından sosyal medyada, sanatçının kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile birlikte kurduğu “Kenter Tiyatrosu binasına sahip çıkmalı” çağrısında bulunuldu.

Tiyatrocu Nedim Saban, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yıldız Hoca için kuru gözyaşı dökmek kolay, açtığınız çok amaçlı salonlara (!) Yıldız Kenter adı iliştirerek yaşatamazsınız anısını. Önce Kültür Bakanlığı, İBB ve Şişli Belediyesi ve belki başsağlığı twiti atanlar Kenter Tiyatrosu binasına sahip çıkmalı” diye yazdı.

Kenter Tiyatrosu’nun arşivinin toparlanması gerektiğini vurgulayan Saban, tiyatro binasının içinde çürüyen fotoğrafların, ödüllerin, mektupların ve reji notlarının derlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Saban ayrıca “Bir akademisyenin Yıldız Kenter için son yazdığı bir kitap var, önemli bir kaynak ama bence yetersiz ve biraz kuru. İkinci kuşaklar ve öğrencilerinin yer aldığı bir belgesel ya da biyografi çalışması yapılmalı. Bir tiyatro müzesi girişimi var, desteklenmeli bence. Böylece yakın Türkiye Tiyatrosu tarihi kitap sayfaları ve üzgün sosyal medya mesajlarından öteye geçecektir” açıklamasında bulundu.

Oyuncu Cem Davran da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kenter Tiyatrosu koruma altına alınmalı, yaşatılmalı. Devlet bu kıymetli mirasa sahip çıkmalı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal