Sanat uzmanı Jacques Franck: ‘Salvator Mundi’, Da Vinci’nin eseri değil’

Sanat uzmanı Jacques Franck: ‘Salvator Mundi’, Da Vinci’nin eseri değil’

Tarihin en önemli ressam ve mucitlerinden olan Leonardo da Vinci’nin “Salvator Mundi” adlı tablosunun aslında İtalyan sanatçıya ait olmadığı iddiaları tekrar gündemde.

ABD’nin New York kentinde Christie’s Müzayede Evi’nde 450 milyon dolara alıcı bularak bir açık artırmada satılan en pahalı tablo olan Salvator Mundi’nin Da Vinci’nin asistanları tarafından yapıldığı iddia edildi.

Fransız sanat uzmanı Jacques Franck, ArtWatch İngiltere dergisinde yayınlanan yazısında tabloda, yer alan genç İsa’nın parmaklarının da Vinci tarafından yapılamayacak kadar çocuksu ve sanatçının anatomik hassasiyetinden yoksun olduğunu söyleyerek iddiayı ortaya attı.

Franck, Erkek “Mona Lisa” olarak tanımlanan eserin Da Vinci’nin atölyesinde asistanı olan Salai ve Baltraffio adlı iki sanatçı tarafından yapıldığına inandığını söyledi.

Ayrıca, ArtWatch İngiltere Direktörü Michael Daley de “Kimse anatomik açıdan Leonardo kadar sofistike olamaz. Eserdeki ellerle ilgili sorunlar, bu tablodaki şeyler hakkında konuşulmamış en büyük sorunlardan sadece biri. Bir resimde yanlış olan bir şeyi keşfettiğinizde, o resimdeki her şeyin yanlış olduğunu keşfetme eğiliminde olursunuz” dedi.

Öte yandan, “Salvator Mundi”yi Suudi veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın lüks yatında sergilemek amacıyla satın aldığı iddia ediliyor.

Erkek “Mona Lisa” olarak adlandırılan ve 450 milyon dolarla şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan Leonardo da Vinci’nin “Salvator Mundi” adlı tablosunun sahte olduğu uzun süredir konuşuluyor. Bir yatla takasta kullanıldığı iddia edilen tablonun asıl değerinin bin 175 dolar olduğu iddia ediliyor.  Tartışmayı daha  önce de  Fransız sanat uzmanı Jacques Franck’in sözleri gündeme getirmişti.

 

Kaynak: NTV 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal