Samsunlu işçiler: Orhan Gencebay nerede? 12 bin TL maaş alan akil adam!

Samsunlu işçiler: Orhan Gencebay nerede? 12 bin TL maaş alan akil adam!

Samsun Makro işçileri, Ekim ayında başlattıkları ve günümüze kadar süren Pazar eylemlerinin on birincisinde Cumhuriyet Meydanı’ndan Gazi Makro Market önüne kadar sloganlarla yürüyüş yaptılar. İşçiler, Samsunlu olan Orhan Gencebay’a, “Orhan Gencebay nerede? 12 bin TL maaş alan akil adam!” diye seslendiler.

Polis barikatının olduğu Makro Market önündeki ilk konuşmayı, işçi komitesinden Ahmet Özeken yaptı. Özeken, “Biz mağdurlar mahalledeki bakkala borcumuz varken bile utanan insanlarız. Biz mağdurlar kiramızı veremediğimizde ev sahibini arayıp gün isterken utanan insanlarız” dedi. Söz alan bir diğer işçi Hasan Kaya  ise hem yerel ve ulusal basında kendilerine destek verenlere, hem de konser gelirini işçilere bağışlayan Haluk Levent’e  işçiler adına teşekkürlerini iletti. Kaya, “Kimileri üç maymunu oynasa da bizi gören, duyan insanlar var. Gerçekten emekçinin, işçinin yanında olan siyasi partiler var, sanatçılar var” dedi.

Kaya, içinde konser gelirinin çantayı basına gösterirken işçilerden Mahmut Gültekin de Orhan Gencebay’a seslendi. Gültekin, “Nerede, Orhan Gencebay nerede? Samsun’un sanatçısı diye Samsun’da sokağa adını verdiler. 12 bin TL maaş alan akil adam!” dedi.

Tez Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, Samsun’da yirmi iki mağazası olan Makro Market’in Taze’ye devredilmesiyle beraber yüzlerce Makro işçisinin tazminatlarının gasp edildiğini hatırlattı. Sayın, “Bu bir satış değil, Makro-Taze orta oyunudur” diyerek Makro’nun  Taze’ye entrikalarla mağazalarını nasıl sattığını ve bunu bildiklerini vurguladı.

Sayın, Taze ve Makro’nun ayrı şirketler gibi görünse de arka planda ortaklıklarının bulunduğunu söyledi. Metro ve Taze firmasının inşaat başta olmak üzere holdingleşerek işçilerden gasp ettiklerini başka yatırım alanlarına dönüştürdüklerini açıklayan Sayın, son olarak şunları söyledi:

“Makro Market’ten haksız yere işten çıkartılan, yıllarca çalışarak nasırlı elleriyle kazandıkları kıdem tazminatlarını hukuk dışı yöntemlerle ellerinden alınmaya çalışılan işçi arkadaşlarımızın hakları Taze veya Makro patronları tarafından gasp edilemeyecektir.” 

 

Kaynak: soL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal