‘Saklı Haç’ belgeseli destek bekliyor

‘Saklı Haç’ belgeseli destek bekliyor

Gazeteci Altan Sancar ve Serhat Temel’in yönetmenliğinde çekilen, Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin 1915’ten günümüze uzanan hikâyelerine odaklanan “Saklı Haç” adlı belgesel, son aşamalarının tamamlanması için destek bekliyor.

Bağımsız olarak yola çıkan ve ekipman temini dahil olmak üzere dayanışma temelinde Ağustos ayında Eğil ilçesinde başlayan çekimleri tamamlanan belgeselin montaj, seslendirme ve müzik gibi aşamalarının gerçekleştirilebilmesi için bir yardım kampanyası oluşturuldu. “Desteğiniz ile benzer hikâyelerin tarihin sayfalarında kaybolmaması için gelecek çalışmalarımıza cesaret vereceğinizi unutmayın” diye çağrıda bulunan ekibe şuradan destek verilebilir.

‘Saklı Haç’

Belgeselde 1915 ve sonrasında ilçede ve çevresinde yaşayan Ermenilerin akıbetine, Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yaşadığı kimlik bunalımına odaklanılıyor. Katliam sonrası yaşanan travmalara, bu duyguları yaşayan insanların kendilerinden sonraki kuşaklara aktardıkları hikâyelere ve parçalanan ailelere ışık tutuluyor.

Onlarca saatlik çekim yapılan belgesel için yirmiden fazla kişiyle görüşüldü. Müzik için Ermenistan ile bağlantı kuran ekip, belgeselin ruhunu yansıtan müziği Ermenistan’da hazırlayacak.

Gazete Karınca‘nın aktardığına göre, yaş ortalamaları 75’in üzeri olan birinci kuşak ile 40’ın üzeri olan ikinci kuşak Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yakınları ile görüşen ekip, çalışmalarına şu notu düşüyor:

 “İlçe merkezinde geçmişte Ermenilerin yürüttüğü kalaycılık ve semercilik mesleklerinin son temsilcileri Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yakınlarından oluşuyor. İlçede tahminlere göre geçmişte Ermeni olan, 1915 sonrası Müslümanlaştırılan en az 20 hane bulunuyor. Geriye kalan ve ilçede nüfusu oluşturan diğer Ermenilerin ise 1915’te öldürüldüğü veya tehcire gönderildiği tahmin ediliyor. İlçede yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin özellikle dayı veya teyzelerinin Ermenistan, Suriye ve Amerika gibi ülkelere gittikleri, kendileri hayatta olmasa da çocuklarının hayatta olduğu ve ilçeye ilişkin bilgilerinin olduğu biliniyor.”

“Türkiye’de bu durumda olan birçok yerleşim yeri olduğu ve binlerce ailede Müslümanlaştırılmış Ermenilerin bulunduğu biliniyor. Bu kimlik ile yaşamaya çalışan insanlar ne tam anlamı ile asimile olduktan sonra içinde yaşamaya başladıkları kimlik ile barışabiliyor ne de geçmiş Ermeni kimliklerine dönebiliyor. Eğil özelindeki dikkat çekici durum ise ilçe genelinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerinin özellikle çocuklarına geçmiş kimliklerini aktarma noktasında çaba harcamış olmaları. İlçede kimi aileler dışındaki birçok aile, geçmişlerinde Müslümanlaştırılmış Ermeni kimliği taşıdıklarını biliyor ve buna ilişkin araştırmalar yürütüyor. Tüm bunların yanında ilçede resmi anlamda geçmiş nüfusa ve kültürüne ilişkin bir çalışma yapılmamakta ve salt Sünni Müslüman kimlik öne çıkarılarak, ilçenin geçmiş kimliği resmi tarihe yenik düşürülmektedir.”

Belgeselin Nisan ayında gösterime girmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal