Şakir Gökçebağ’ın eserleri Baksı’da sergilenecek

Şakir Gökçebağ’ın eserleri Baksı’da sergilenecek

Bayburt’ta Prof.Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kurulan Baksı Müzesi, yeni bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Şakir Gökçebağ’ın “Aşina” adlı solo sergisi 1 Eylül’den itibaren müzede görülebilecek. 

Gündelik yaşamın içinden, alışık olduğumuz nesneleri yeni formlara dönüştürdüğü heykel ve yerleştirmeleriyle tanınan sanatçının müzede açılacak olan sergisi, aynı zamanda sanatçının Türkiye’de açılan en kapsamlı sergisi olacak. Sergide sanatçının önceki dönemlerden eserlerinin yanı sıra yeni çalışmaları da yer alacak. 

Şakir Gökçebağ, 1965 Denizli, lisans, lisanüstü ve doktora çalışmalarını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamladı. Türkiye’de açmış olduğu çeşitli kişisel ve karma sergiler dışında, yurtdışında aralarında Arp Müzesi – Remagen, Centre PasquArt – İsviçre, Martin Gropius Bau – Berlin ve Sotheby’s – London olan sayısız sergilere katıldı.

Eserlerinde ağırlıklı olarak şemsiye, halı, ayakkabı güncel hazır malzemeler kullanmakta olup, bu malzemeleri keserek, bükerek, çoğaltarak ve tekrar bir araya getirerek eserler üretmekte. Sakir Gökçebağ’ın eserleri, cisimlerin önemlilik, imge ve dil olarak nasıl bulunduğuna bağlı olarak süsleme, bellek ve algılamanın kırılganlığına atıfta bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal