Sakıp Sabancı Müzesi’nde ikinci kez “Müzede Sahne”

Sakıp Sabancı Müzesi’nde ikinci kez “Müzede Sahne”

Sabancı Vakfı’nın desteğiyle geçtiğimiz yıl Sakıp Sabancı Müzesi’nde başlatılan “Müzede Sahne” tiyatro faaliyeti, bu yıl ikinci kez 6 – 9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek.

“Sakıp Sabancı Müzesi’nde Gösteri Sanatları Günleri” bünyesinde ilk defa geçtiğimiz yıl “Müzede Sahne – Fonda İstanbul” ismiyle gerçekleşen etkinlik, bu yıl “Müzede Sahne – Fonda Tabloyu Tamamlayan Parçalar” başlığında seyirciyi kucaklayacak. Her sene değişen bir tema çerçevesinde şekillenen etkinlik, bu yönüyle diğer tiyatro etkinliklerinden ayrılıyor.

“Müzede Sahne – Fonda Tabloyu Tamamlayan Parçalar” etkinliği dört günlük bir programla Sakıp Sabancı Müzesi bahçesinde yer alan Fıstıklı Teras’ta sahnelenecek. Etkinlik kapsamında bu yıl toplumsal meseleler reel ve mizahi bir üslupla sahneye taşınıyor. Türkiye tiyatrosu ve edebiyatında yer etmiş Ferhan Şensoy, Haldun Taner, Latife Tekin, Metin Deniz ve Zeliha Berksoy gibi isimlerin yanı sıra Türkiye tiyatrosunun genç simalarından Alican Yücesoy, Alper Kul ve Çiğdem Erken gibi isimler etkinlik kapsamında bir araya gelecek. Sakıp Sabacı Müzesi adına çeşitli projeler üreten ve bu projeleriyle uluslararası platformlarda da varlık gösteren genç sanatçılar Ilgın Abeln, Mine Çerçi ve Canan Yücel Pekiçten’in birçok yazardan ilhamla ürettikleri eserleri ilk defa bu etkinlikte sahnelenecek.

Program 6 Eylül Cumartesi günü Metin Deniz Retrospektifi “Sahne Tasarım Sanatı” ile açılış yapacak. Galeri İç Mekan’da saat: 18.00’de başlayacak söyleşide “Tiyatroda Mekân ve İnsan: Metin Deniz” kitabının yazarı Nihal Geyran Koldaş ile sahne tasarımcısı Metin Deniz, üretimleri üzerine konuşmalar yapacak. Aynı gün saat 20.00’de Galeri İç Mekan’da, Ilgın Abeln’in “Ferhan Şensoy Güle Güle Godot’dan ilhamla” performansı sahnelenecek.

7 Eylül Pazar günü Canan Yücel Pekiçten’in “Basma” isimli dans gösterisi saat 19.30’da Atlı Köşk Merdivenleri’nde gerçekleşecek. Aynı gün saat 21.00’de Fıstıklı Teras’ta, Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” romanı Tiyatro Hemhal tarafından sahnelenecek.

8 Eylül Pazartesi günü Mine Çerçi’nin Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu öğrencileriyle beraber hazırladığı “Vicdani’nin İçinde Bir Hissikablelvuku!” mask tiyatrosu, Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” oyunundan esinler taşıyor. Oyun saat 19.30’da Orta Bahçe’de sahnelenecek. Aynı gün Zeliha Berksoy’un hazırladığı “Bir Dost… Haldun Taner” isimli gösteride, Haldun Taner’in kabarelerinden seçki şarkılar seslendirilecek. Berksoy’un seslendireceği şarkılara Çiğdem Erken piyano ile eşlik edecek.  Gösteri saat 21.00’da Fıstıklı Teras’ta sahnelenecek.

9 Eylül Pazar günü Bakırköy Belediye Tiyatroları ve Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun beraber katılacağı “Yeni Model Örnekleriyle Kurum Tiyatroları ve Sanat Politikaları” performans söyleşisi, saat 18.00’de Galeri İç Mekan’da gerçekleşecek. Saat 19.00’da Alper Kul ve Özgür Özgülgün’ün kaleme aldığı “Aut”, Asmalı Sahne tarafından sahnelenecek. Galeri İç Mekan’da seyirciyle buluşacak oyunda, Türkiye’de son dönem iyice şiddete dönen fanatiklik kavramının derinlikleri ele alınıyor. Etkinliğin kapanışı ise saat 21.00’de Fıstıklı Teras’ta sahnelenecek olan “Bir Meşrutiyet Faciası Yahut Gündüzlerimiz” oyunu ile yapılacak. Volkan Çıkıntıoğlu tarafından kaleme alına oyuna Seyyar Sahne oyuncuları hayat verecek. Absürd-komedi türündeki oyunda üç erkeğin “kimim ben?” sorusuna aradıkları cevaplar işleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar