Şair Mehmet Çetin hayatını kaybetti

Şair Mehmet Çetin hayatını kaybetti

Şair ve yazar Mehmet Çetin, 65 yaşında hayata veda etti.

Yaklaşık bir yıldır kanserle mücadele eden Çetin, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Şairin birçok şiirini besteleyen Grup Munzur, Çetin’in ardından Twitter hesabından duygularını paylaştı.

Çetin için çarşamba günü Küçükçekmece Garip Dede Cemevi’nde saat 12.00’de bir tören düzenlenecek. Çetin, vasiyeti üzerine perşembe günü Ovacık’ta saat 14.00’de sonsuzluğa uğurlanacak.

Mehmet Çetin hakkında:

Dersim’in Ovacık ilçesinde 1 Kasım 1955’te doğdu.

1970’lerin başında amatörce şiir ve hikâye yazmaya başladı

Bursa İktisadi ve İdari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nde eğitim görürken, dahil olduğu politik faaliyetler gerekçesiyle bir süre arandı. TKP(ML)’ye dönük yapılan operasyonla gözaltına alınan ve işkence gören Çetin, 1981 yılında İstanbul’da tutuklandı. Sekiz yılı aşkın bir süre hapis yattı. İlk iki kitabı cezaevindeyken yayımlandı.

Cezaevindeyken yayımladığı “Birağızdan” adlı kitabıyla şiir çevrelerinde dikkatleri üzerine çeken Çetin, 1989 yılında Enver Gökçe Şiir Ödülü’ne değer görüldü. Aynı yıl “Asmin” adlı kitabıyla Güneş Türkiye Öykü Ödülü’nü kazandı.

1980 sonrası Türkçe şiirde yeni bir etik/estetik kuruluşu deneyen şiir eğiliminin katılımcılarından oldu. 1985’den sonra şiir ve yazıları birçok dergide yayımlanan Çetin’in şiirleri Hollandaca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Almanca ve İngilizceye çevrildi.

Şiir ve düzyazı alanlarında 150 kadar kitap yayımladı. 1991 yılında kurulan Piya Kitaplığı ve ZED Yayın’ın editörlüğünü yapan Çetin, Kunduz Düşleri adlı şiir dergisi ile Ütopya Mevsimlik Hayat Bilgisi Kitabı’nın da editörlüğünü üstlendi.

1996’dan beri Hollanda’da yaşayan Çetin’in yazdığı bazı oyunlar Amsterdam’da sahnelendi. Türkçe ve Zazaca yazdığı birçok şiiri bestelendi.

Mehmet Çetin’in onlarca şiir çalışması Grup Munzur, Grup Kızılırmak, Ferhat Tunç gibi müzisyen ve müzik gruplarınca bestelenerek seslendirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar