Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

‘Rusya’nın şarkı söyleyen silahı’ artık yok

‘Rusya’nın şarkı söyleyen silahı’ artık yok

Rusya, dünyaca ünlü Aleksandrov Topluluğu, nam-ı diğer Kızıl Ordu Korosu’nun 64 üyesinin pazar günü uçak kazası sonucu ölmesi nedeniyle yasta.

Rus ordusunun resmi dans ve koro topluluğu, birliklere konser verme amacıyla Suriye Lazkiye’deki Khmeimim hava üssüne gidiyordu.

Rus medyasının aktardığına göre koro şefi Valeri Khalillov da uçaktaydı.

Moskova hükümet kültür dairesi başkanı Aleksander Kibovski, “kültürel paraşüt birliğimiz mahvoldu” dedi. “Bu insanlar savaş bölgelerinde performans gerçekleştirdiler, üniforma giydiler, nezaket ve ışık götürdüler.”

Tupolev Tu-154 uçağı, pazar günü çoğu koro üyelerinden oluşan 84 yolcusu ve sekiz mürettebatıyla birlikte radardan kayboldu. Uçağın Karadeniz’de düştüğü tespit edildi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıkladığına göre, kazadan kurtulan olmadığı tahmin ediliyor. Uçağın düştüğü yer henüz kesin olarak tespit edilemedi ve arama çalışmaları sürüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, uçakta bulunan 92 kişinin isim listesini açıkladı. Listede koro üyeleri ile birlikte, dokuz gazeteci, sekiz asker, bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile iki bakanlık yetkisinin ismi yer aldı. Rusya uçağında bulunanlar arasında Devlet Başkanı Vladimir Putin’den takdir madalyası alan “Doktor Liza” adıyla tanınan doktor Elizaveta Glinka da bulunuyordu.

Koro direktörü ve şefi General Viktor Eliseev, sosyal medyada yaptığı paylaşımda kazanın “Rus müziği ve sanatı için korkunç bir kayıp” olduğunu söyledi.

Yolculuğa çıkmayan birkaç üyeden solist Vadim Ananyev “sanki alnımdan vurulmuşa döndüm” dedi. Ananyev, karısının doğum yapması nedeniyle Rusya’da kalmıştı. Bir başka koro üyesi, pavel Kogan, pasaportunun süresinin geçmesi nedeniyle son dakikada yolculuğa çıkamamıştı. Moskova Devlet Akademik Senfoni Orkestrası direktörü Kogan, koronun “ülkenin sembolü” olduğunu söyledi. “Olanlar hayal edilemez, kabuslarda bile görülmez.”

Aleksandrov Topluluğu 1928 yılında kuruldu ve Rusya halk şarkıları, 2. Dünya Savaşı marşları ve vatansever müzik söyleyerek tüm dünyayı dolaştı. Tüm dünyada son derece popüler olan topluluk, “Rusya’nın şarkı söyleyen silahı” olarak bilinir. Türkiye’de de birçok konser veren Kızıl Ordu Korosu en son Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 95. yılı çerçevesinde 14 Haziran 2015’te sahneye çıkmıştı.

Topluluk, verilen performansın türüne göre 100 ile 120 üyeye sahip. Topluluk koro ile birlikte bir dans grubuna ve orkestraya sahip. Suriye’de verecekleri konser bir hava üssünde gerçekleşeceğinden çoğunlukla a capella olacaktı ve uçakta sadece koro üyeleri ve bir grup dansçı bulunuyordu.

Uçağın düşmesiyle ilgili bir mesaj paylaşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, telafisi imkânsız bir kayıp yaşandığını vurguladı. Facebook hesabından açıklama yapan Zaharova, “Herkese başsağlığı diliyorum. Bu telafisi imkânsız bir kayıp, zira onlar yerleri doldurulamayacak kişilerdi” diye yazdı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Karadeniz’deki uçak kazası nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e taziye mesajı gönderdi. SANA’nın haberine göre Esad, Putin’e gönderdiği telgrafta “Rus Tu-154 uçağının düştüğü haberini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Uçakta bizlerle ve Halep halkıyla zafer ve bayram sevincini paylaşmaya gelen dostlarımız bulunuyordu” ifadelerini kullandı.

Moskovalılar, Tu-154 kazasında hayatını kaybedenleri anmak için Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu’nun binası önüne çiçek bıraktı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal