RTÜK’ten yayın yasaklarına sınırlama ve Netflix’e düzenleme geliyor

RTÜK’ten yayın yasaklarına sınırlama ve Netflix’e düzenleme geliyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, medya temsilcilerinden gelen yayın yasaklarının ucu açık olması ile ilgili şikâyetleri “haklı bulduklarını” söyledi.

Şahin, “Yayın yasaklarının ucu açık olduğu, süresinin belli olmadığı ve neyi kapsadığının anlaşılmadığı yönünde şikâyet oldu. Biz de bunu haklı bulduk. Belki kanun değişikliği ihtiyacımız olacak” şeklinde konuştu.

Euronews’ten Beraat Gökkuş’un haberine göre, RTÜK Başkanı, “Bundan böyle yayın yasaklarının ucu açık olmayacak. Süresi ve hangi konuları kapsadığı belirlenecek” dedi.

Yayın yasaklarını mahkemelerin verdiğini vurgulayan Şahin, “Yayın yasağı kararı aldığımızda, kuruluşlar bunun neyi kapsadığını tam anlayamıyor, ne kadar süreceğini bilmiyor olabiliyorlar. Olay bitiyor ama yayın yasağı hala devam ediyor. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

RTÜK’ten Netflix’e düzenleme geliyor

Şahin, Üst Kurulun seç izle platformları ve internet üzerinde web yayınları yapanlarla ilgili bir düzenleme getireceğini de bildirdi.

Konuya ilişkin kanunun TBMM’den geçtiğini anlatan Şahin, “Seç izle platformlarına da yönetmeliği gönderdik onların da görüşlerini aldık. Netflix ile işbirliği içindeyiz onların da birtakım talepleri vardı, bunları da aldık. Yönetmeliğimiz yayımlanma aşamasında”dedi.

‘Özgürlükler anlamında kısıtlama olacağını düşünmüyorum’

RTÜK Başkanı düzenlemelerle özgürlükler konusunda bir kısıtlama olup olmayacağı ile ilgili “Bunları yaparken özgürlükler ve haklar anlamında kısıtlama olacağını düşünmüyorum. Bizim yayın ilkelerimiz var bu yayın ilkelerine, demokrasinin kurallarına uyulduğu sürece ben bir geri dönüş olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

‘Reklam piyasasındaki daralmayı nasıl aşarız?’

İkinci kez medya temsilcileri ile bir araya gelen başkan, “İlk toplantıda sektörde bir daralma olduğu, reklam gelirleri anlamında ciddi sıkıntı yaşandığı yönünde bir şikayet geldi. Biz de bu daralmayı nasıl aşarız, yayın akışını bozmadan reklam miktarlarını nasıl artırırız diye bir çalışma yapıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal