RTÜK’ten çizgi filme ‘cinsellik’ cezası

RTÜK’ten çizgi filme ‘cinsellik’ cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dün yapılan toplantısında farklı kanallara ilişkin iddialar değerlendirildi. Edessa TV isimli kanalda yayınlanan “Kommando Störtebeker” adlı çizgi filmde de çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek ifadelere yer verildiğini belirtildi.

Çizgi filmde sözel ve görsel birçok cinsel figüre ve göndermeye yer verildiğini söyleyen Üst Kurul, kanala, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde koruyucu sembol kullansa dahi yayınlanamaz” hükmünün ihlal edilmesi gerekçesiyle idari para cezası uyguladı.

Ayrıca beIN Movies kanalı da bir sinema filminde uyuşturucu kullanımını özendirici sahnelere yer verilmesi gerekçesiyle program durdurma ve idari para cezası aldı.

Öte yandan Hevi TV isimli kanalda da “Yemen Zırhı” isimli reklamda “Cinlerden korunmak için ‘Yemen Zırhı” sertifikalı akik taşı alınması gerektiği” ifadelerine yer verildiği, ticari çıkar için insanların dini-manevi duygularının istismar edildiği belirlendi. RTÜK bu sebeple kanala idari para cezası kesti.

 

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal