RTÜK tarafından sansürlenen sahneye Netflix Türkiye’den açıklama geldi

RTÜK tarafından sansürlenen sahneye Netflix Türkiye’den açıklama geldi

Netflix Türkiye, “Over the Garden Wall (Bahçe Duvarının Ötesinde)” isimli animasyonda yer alan sigara sahnesinin RTÜK tarafından sansürlendiği iddialarıyla ilişkili açıklama yaptı.

İddiaların doğru olmadığını öne süren açıklamada, “Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları farklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer verildiği haliyle teslim edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Netflix Türkiye, otosansür iddialarını yalanlayan bir açıklama yapmış olsa da, Netflix’e VPN üzerinden erişim sağlanarak animasyon açıldığı zaman herhangi bir sansüre rastlanmadığı iddiaları mevcut.

25 Eylül’de onaylanan yasa tasarısı gereğince Türkiye’de yayın yapan Netflix, BluTV, puhutv ve benzeri platformlara RTÜK tarafından denetim zorunluluğu getirilecekti.

24 maddeden oluşan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı  Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik”, internet yayıncılarının RTÜK’ten lisans almadan yayın yapamayacağı gibi maddeler içeriyor.

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal