Ronit Elkabetz ile Sınırların Ötesi

Ronit Elkabetz ile Sınırların Ötesi

Pera Film, 7 – 28 Kasım tarihleri arasında, toplumun sınırlarına karşı özgürlüğü için mücadele eden çarpıcı kadın karakterleri canlandırmış Ronit Elkabetz’e saygı duruşu niteliğinde bir seçki sunuyor.

Sınırların Ötesi başlıklı program, Elkabetz’in kimi zaman oyuncu kimi zaman da yönetmen olarak yer aldığı, kariyerinde büyük bir öneme sahip dokuz filme yer veriyor.

İsrail’de yaşayan Fas topluluğunun renkli ve tutku dolu kültürünü betimleyen “Ak Büyü”, aile ve evlilik kavramlarını genç bir adamın yaşadıkları üzerinden trajikomik bir anlatıyla gösteren “Geç Evlilik”, hayatı üzerindeki tüm kontrolünü yitirmiş Ruthie’yle, ona başka bir iş bulmaya çalışan kızının hikâyesini anlatan “Or” (Hazinem) ile geleneksel aile yapısının gereklilikleriyle hem eşi hem de kardeşleri tarafından sürekli karşı karşıya getirilen Viviane’in yaşadıklarını gözler önüne seren “Eş Edinmek” filmleri programda izlenebilecek.

Bir konser için İsrail’e giden Mısırlı bir polis bandosunun ülkeye varır varmaz yaşamaya başladığı talihsizliklerle dolu trajikomik öyküsüyle “Bandonun Ziyareti”, bir yas sonrası bir araya gelen kalabalık bir ailenin yaşadıkları anlaşmazlıklarla yüzleşme hallerini aktaran “Yedi Gün”, genç bir kadının yaşadığı gizli aşkın açığa çıkmasıyla yaşadıklarını mercek altına alan “Yafa”, henüz 13 yaşında olmasına rağmen karmaşalarla dolu bir hayatı olan Yoni’nin abisi Tomer’in eve dönüşüyle yaşadıklarına odaklanan “Tufan” ve son olarak, dokunaklı bir dramla acı bir komedi arasında etkileyici geçişler yapan, tamamıyla mahkeme salonunda çekilerek boşanmak isteyen bir kadının beş yılını çarpıcı bir şekilde görselleştiren “Viviane Amsalem’in Boşanma Davası” filmi de programda yer alıyor.

Ronit Elkabetz, Fas’tan İsrail’e göç etmiş bir ailenin en büyük kızı olarak 1964 yılında Be’er Sheva’da doğdu. Yetenekli bir sinema, sahne ve televizyon oyuncusu olan Elkabetz aynı zamanda ödül kazanmış bir senaryo yazarı ve yönetmendir. Elkabetz, erkek kardeşi Shlomi Elkabetz ile birlikte, 2004-2014 yılları arasında çığır açıcı ve ödüllü film üçlemesini (Eş Edinmek, Yedi Gün ve Viviane Amsalem’in Boşanma Davası) kaleme aldı ve Viviane Amsalem karakterini canlandırdı. Elkabetz, 1989 ile 2016 yılları arasında 27 film, 3 televizyon filmi ve 4 dizide yer aldı. Film alanındaki çalışmalarıyla düzinelerce ödül alan Elkabetz, üç kez En İyi Kadın Oyuncu dalında Ophir Ödülüne (İsrail Oscarları) layık görüldü. Kendisine New York, Paris ve Tel Aviv’de yaşam boyu başarı ödülleri verildi. Elkabetz, 2016 yılında kansere karşı verdiği mücadele sonucu hayatını kaybetti.

7-28 Kasım tarihlerinde düzenlecek olan “Sınırların Ötesi” program takvimi şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal