Roma’dan çalınan tarihi eserler evine döndü

Roma’dan çalınan tarihi eserler evine döndü

Medyascope’un New York Times’tan aktardığına göre, 2013 Paskalya Bayramı arifesinde Roma’daki Ulusal Etrüsk Müzesi’ndeki Castellani mücevher koleksiyonundaki değerli takıların çalınmasının arkasında, soygun filmlerini aratmayacak bir hikâye vardı.

23.15 sıralarında yüzü kapalı üç kişi müzenin bahçesine girdi. Aralarından biri gözcülük yapıyordu. O gece görevli olan muhafızlardan Ezio Belloni’nin anlattığına göre, aralarında muhafız odası da olmak üzere çok sayıda odanın kapısını zincirlediler, “panik yaratmak için” galeri koridorlarına gaz bombaları attılar.

Dün İtalyan yetkililer, hırsızların yakalanıp takıların geri alınması için düzenlenen “Villa Giulia Operasyonu”nun bittiğini açıklarken, Belloni’nin keyfi yerindeydi. Müzede verdiği röportajda Belloni “Nihayetinde işler yolunda gitti” derken, sanat hırsızlığı polisleriyle müze yetkilileri, geri getirilen takıların sergilendiği bir vitrinin önünde basın mensuplarına fotoğraf veriyordu.

Antik dönemlerden kalma bir takının 19 yüzyılda yapılmış bir replikası. Castellani koleksiyonundan.

Soruşturmanın savcısı Tiziana Cugini, “Bu öyle bir vaka ki altı yıldır süren soruşturmanın detaylarını anlatsam kimse sıkılmaz” diyor.

O gece hırsızlar, Romalı kuyumcu ailesi Castellanilerin bir araya getirilen ve milattan önce 7. yüzyıldan kalma Etrüsk, Yunan ve Roma takıları ve onların 19. yüzyılda yapılan replikalarından oluşan paha biçilemez -ve biricik- koleksiyonun olduğu odaya doğru yürüdüler. 100 yıl önce müzeye bağışlanan koleksiyonda hem antik hem de 19. yüzyılda yapılmış replika takılar bulunuyordu.

Fakat hırsızların hesaplamadığı tek şey, alarm çaldıktan sonra muhafızların acele edip hemen polise haber verme ihtimaliydi. Böylece alarmdan kısa süre sonra polis sirenlerinin duyulmasıyla hırsızlar, tabana kuvvet hemen müzeden kaçmak zorunda kaldılar.

Sonrasında soruşturmacılar bir noktada dikkatlerini, koleksiyona özel ilgi gösteren bir Rus kadına yoğunlaştırdılar.

Carabinieri sanat hırsızlığı polisinin eski komutanlarından Massimo Maresca, Rus kadının “Koleksiyon için ne kadar olursa olsun ödemeye hazır olduğunu” söylediğini aktarıyor.

Soygundan sonra Rus kadın, Roma Fiumicino Havaalanı’nda Rusya’ya giderken durduruldu ve polis, kadının telefonunda koleksiyonun ve sergi odasıyla müze çıkışlarında bulunan güvenlik kameralarının fotoğraflarını buldu. Polisin elinde yeterince kanıt yoktu, bu yüzden kadının Rusya’ya gitmesine izin verildi.

Antik dönem takılarının 19. yüzyıldan kalma replikaları

Soruşturmayı yürüten yetkililer, nihayetinde faillerin profesyonel sanat hırsızları değil, ama “soygun ve uyuşturucu işleriyle meşgul” sıradan soyguncular olduğuna kanaat getirdi.

Takıların kıymetini anlayan hırsızlar onları parçalayıp kara borsada satmaya çalıştı. Savcı Cugini bu girişimin başarısız olduğunu söylüyor. Ayrıca hırsızların takıların peşinde olan başka biri adına çalıştığından şüpheleniliyor.

Çalınmış takılar koleksiyona geri konmadan önce tamir edildi. Müze görevlilerinden Maria Paola Guidobaldi, bazı takılarda ufak çizikler ve birkaç inci tanesinin de kayıp olduğunu söyledi. Fakat takılar genel olarak iyi durumda.

Villa Giulia’nın direktörü Valentino Nizzo soygundan sonra “Bir daha böyle bir şey yaşanmaması için güvenlik önlemlerinin artırıldığını” söyledi. Fakat Nizzo, buna rağmen İtalyan kültür yetkililerinin önünde zor bir görev olduğunu da ekledi: “Devasa bir kültürel mirası korumak, sık sık personel sayımız yetersiz olunca pek de kolay değil.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar