Rockefeller sanat koleksiyonu müzayedesinde 22 dünya rekoru kırıldı

Rockefeller sanat koleksiyonu müzayedesinde 22 dünya rekoru kırıldı

Rockefeller sanat koleksiyonu müzayedesinde 22 dünya rekoru kırıldı. Aralarında Monet, Matisse ve Picasso gibi ustaların yapıtlarının bulunduğu toplam satış 832 milyon dolara ulaştı.

Peggy ve David Rockefeller’ın özel koleksiyonunun Christie’s tarafından düzenlenen müzayedesinden elde edilen gelirin tümünün hayır kurumlarına bağışlanacağı öğrenildi.

Geçen Cuma günü New York’ta tamamlanan müzayededen sağlanan nihai gelirin, ünlü moda tasarımcısı Yves Saint-Laurent’ın sanat koleksiyonunun 2009’da Paris’te düzenlenen müzayedesinde ulaşılan daha önceki rekorun (484 milyon dolar) yaklaşık iki katı olduğu vurgulandı.

Christie’s’den yapılan açıklamada, müzayededeki 1500’den fazla eserin hepsinin satıldığı belirtildi.

Picasso’nun “Çiçek Sepetli Genç Kız”ı

Müzayedenin en yüksek fiyata alıcı bulan eseri, 115 milyon dolar ile Picasso’nun “Çiçek Sepetli Genç Kız”ı oldu. Esere 100 milyon dolar tahmini değer biçilmişti. Rockefeller bu tabloyu 1968’de Gertrude Stein’in mirasçılarından satın almıştı.

Monet’nin “Çiçeğe Durmuş Nilüferler”i

Monet’nin ünlü nilüferlerinin yer aldığı “Çiçeğe Durmuş Nilüferler” adlı tablosu 84 milyon dolara satılarak, sanatçının 81 milyon dolarlık daha önceki rekorunu geride bıraktı.

Matisse’in “Manolyalar Arasında Yatan Kadın”ı

Matisse’in Osmanlı hareminde bir kadının betimlendiği “Manolyalar Arasında Yatan Kadın” adlı tablosu da 80.8 milyon dolara alıcı buldu. Sanatçının daha önceki müzayede rekoru 48.8 milyon dolardı.

Gilbert Stuart’ın 8 milyon tahmini değerle satışa sunulan ünlü George Washington portresi 11.6 milyon dolara satılarak sanatçının müzayede rekorunu kırdı.

Napoléon Bonaparte tarafından sipariş edilmiş 256 parçalık bir Sèvres tatlı servis takımı 1.8 milyon dolara alıcı bularak, 19. yüzyıl porselenleri alanında bir dünya rekoru kırdı.

Petrol kralı John D. Rockefeller’ın torunu David Rockefeller 2017’de, eşi Peggy Rockefeller da 1996’da hayata veda etmişlerdi.

Kaynak: Guardian

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal