Red Bull Art Around bu yıl Arnavutköy’de

Red Bull Art Around bu yıl Arnavutköy’de

İlki 2015’de Karaköy’de, ikincisi 2016’da Moda’da gerçekleşen serginin bu yılki mekânı Arnavutköy. Collective Çukurcuma küratörlüğünde, 14 sanatçının 14 eser ile katıldığı, teması “Hayaletler” olan sergi 20 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir:

 1. ANY, Can Büyükberber

Can Büyükberber, Arnavutköy’ün eski köşklerinden birinde bulunan Any adlı mekânın içinde interaktif bir artırılmış gerçeklik işi ile sergiye katılıyor.

 1. Köşk, Pınar Marul

Pınar Marul’un yerleştirmesi ise eskiden saraya kıyafet yapan bir atölye olarak kullanılan, 1898’den kalma bir köşkün dış cephesinde belirecek.

 1. Sur Balık Akvaryum, Pınar Yoldaş

Pınar Yoldaş’ın heykelleri cyborgvari yapılarıyla kuir bir gelecek tahayyülünün perdesini aralıyor. Bir balıkçının akvaryumunda izleyiciyle buluşacak bu heykeller, aynı zamanda farklı bir ekosistem önerisi sunmayı amaçlıyor.

 1. Depo, Ali Emir Tapan

Ali Emir Tapan’ın izleyiciyi merkezine alan performansı, terk edilmiş bir depoda, sanal ortamda yarattığımız hayaletlerin izini sürüyor.

 1. Sarı Bina, Eda Aslan

Eda Aslan’ın artık kullanılmayan alçı heykel kalıplarından oluşan yerleştirmesi semtin geçmişteki sakinlerine bir anıt niteliğinde karşımıza çıkıyor.

 1. Kükü Otopark Cephe, Canavar

Canavar’ın mural çalışması, Arnavutköy’ün arka sokaklarında bulunan bir binanın cephesine konumlanıyor.

 1. Meydan, Guido Casaretto

Guido Casaretto’nun yeryüzüne düşmüş bir meteoru andıran heykeli, izleyicinin optik ve fiziksel algılarına meydan okurken aynı zamanda Arnavutköy’ün demografik yapısındaki kırılmaya dair bir yorum getiriyor.

 1. Yeşil Yuva Apartmanı Bahçesi, Bahar Yürükoğlu

Bahar Yürükoğlu’nun semtin arka sokaklarında gizlenmiş bir bahçe için renkli pleksiglaslardan ürettiği yerleştirmesi doğal ile yapayın uç noktalarını bir araya getiriyor.

 1. Kemerli Kulübe, Begüm Yamanlar

Begüm Yamanlar’ın semtin katmanlı dokusunu hatırlatan video çalışması ise ara sokakların birinde, yüzyıllar öncesinden kalan kemerli bir yapının içinde karşımıza çıkıyor.

 1. Merdivenler, Ceylan Göksel

Ceylan Göksel’in buluntu drone sesleriyle kurguladığı kaynağını göremediğimiz ses yerleştirmesi ise semtin ara sokaklarının ses peyzajını distopik bir kurguya dahil ediyor.

 1. Arnavutköy Deresi Sokak, Zeynep Kaynar

Yapılan Açık Çağrı sonunda Red Bull Art Around Arnavutköy’e katılmaya hak kazanan Zeynep Kaynar’ın fotoğrafı Arnavutköy Deresi Sokak, No: 9’da karşımıza çıkacak.

 1. Joint Idea Hangar, Uğur Engin Deniz

Uğur Engin Deniz’in video çalışması, Arnavutköy’ün eskiden var olan şimdi ise sadece izlerini görebildiğimiz bir manzarasını soyut ve geometrik imgelere dönüştürürken semtin değişen mimarisini zaman-üstü bir düzlemde üst üste bindiriyor.

 1. Eczane, Sabo

Sabo’nun resim ve desenleri, sergilendiği mekanı biçimlendirerek kurgusal bir hikaye yaratıyor. Bu hikayenin baş kahramanları ise Arnavutköy’de yaşamış bir bilim adamı ve semtin sakinlerini etkisi altına alan bir virüs olarak tanımlanıyor.

 1. Balıkçı Teknesi, Ilgın Seymen

Ilgın Seymen’in yerleştirmesi kıyıya bağlı bir balıkçı teknesi üzerinde gerçekleşen bir kimyasal tepkimeyi andırıyor. Günlük hayatta kullandığımız plastik malzemelerin zehirleyici yönlerini vurgulayan bu çalışma, Arnavutköy’deki deniz kirliliği ve Kazıklı Yol özelinde çevreyle kurulan problemli ilişkiyi gündeme getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal