Rachid Taha hayatını kaybetti

Rachid Taha hayatını kaybetti

Cezayirli sanatçı Rachid Taha,  11 Eylül’de geçirdiği kalp krizi sonrası 59 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı “Abdel Kader” ve “Ya Rayah” gibi şarkılarıyla tanınırlık kazanmış; “Carte de Sejour” (Oturma İzni) grubuyla yaptıkları şarkılarla müzikal duruşunu en başından ortaya koymuştu.

Rashid Taha, 18 Eylül 1958’de Cezayir’de doğdu. 10 yaşındayken, ailesi Cezayir’in batısında yer alan liman şehri Oran’dan Fransa’nın Lyon şehrine göç etti. Oran, 1930’lardan beri söylene gelen raï müziğinin doğup geliştiği önemli merkezlerden biriydi. Cezayir’in sömürgeci Fransa’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini kazandığı 1962’den sonra gelişen raï 1980’lerde başka ülkelerden müzikseverler tarafından da tanınmaya başlamıştı. Rachid Taha raï müziğinin tanınmasında ve Fransa’daki göçmenlerin yaşadıklarının anlaşılmasında önemli rol oynadı.

Taha ve dört arkadaşı 1982’de Arapça ve İngilizce müzik yapan “Carte de Sejour” (Oturma İzni) adlı grubu kurdu. Grup vatansever bir Fransız şarkısı olan “Douce France”ı alaycı bir şekilde yorumlayarak muhafazakârların tepkisini çekti, hatta parçanın radyolarda çalınması engellendi. Bu kayıt, bir yandan da grubun ve solistinin tanınmasını sağladı. Şarkı 1986’da dönemin Kültür Bakanı Jack Lang tarafından Fransa Ulusal Meclisi üyelerine dinletilmişti.

Rachid Taha, 1989’da müziğe solo devam etmek üzere Paris’e taşındı ve 1991 çıkışlı “Barbes” adlı ilk albümünü yayımladı. Kendi adını taşıyan ikinci albümündeki (1993) “Voilà, Voilà” şarkısıyla ırkçılığa dikkat çekti. Şarkının sözlerinde “Sen, yabancı, bütün sorunların kaynağısın” deniliyordu.
1995’te yayımlanan “Olé, Olé” albümünde ise ırkçılığa ayrımcılığa karşı, karşımızda sarıya boyalı saçları ve gözlerinde mavi lensler olan bir Rashid Taha vardı.

Onu dünyaya en çok tanıtan şarkılardan biri ise 1997 yılında cover’layarak piyasaya sürdüğü 1970’li yıllara ait “Ya Rayah” şarkısı oldu.

“Diwân” (1998) Rachid Taha’nın solo kariyerinin zirvelerinden olurken, 2000 yılında “Barra Barra” şarkısını da içeren Paris, New Orleans ve Londra’da kaydedilen “Made in Medina” yayımlandı. “Barra Barra” 2001 yapımı ‘Kara Şahin Düştü’ (Black Hawk Down) filminde de yer almıştı.

Rachid Taha, bir röportajında Avrupa Birliği-Türkiye meselelerine ilişkin bir soruya bir Arap atasözüyle cevap vermişti: Yolun yüzünden adını, adın yüzünden yolunu değiştirme.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar