PTT’den Arslantepe’yi anma pulu

PTT’den Arslantepe’yi anma pulu

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), “Arslantepe Ören Yeri ve Açık Hava Müzesi”ni konu alan anma pulları hazırladı. Pullar, 2.4 TL bedelle satışa sunuldu.

PTT AŞ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye hak kazanan “Arslantepe Ören Yeri ve Açık Hava Müzesi”ni konu alan anma pulu 2,4 TL ve söz konusu pula ait ilk gün zarfı 4 TL bedelle PTT iş yerlerinde, PTT’ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunuldu.

Pulların satışı ile aynı tarihte Malatya PTT Merkez Müdürlüğü’nde “Arslantepe Ören Yeri ve Açık Hava Müzesi 06.11.2019 MALATYA” ibareli ilk gün damgası kullandırılmaya başlandı.

Arslantepe hakkında:

Malatya’nın 7 km kuzeydoğusu ile Fırat Irmağı’nın (Karakaya Baraj Gölü) batı kıyısı yakınındaki Orduzu beldesinde yer alan Arslantepe Höyüğü, M.Ö. 5 binden – M.S. 11’nci yüzyıla kadar yerleşim gördü. Kültür dolgusu otuz metreyi bulan höyük, M.S. 5-6’ncı yüzyıllarda Roma Köyü, sonrasında Bizans Nekropolü olarak kullanıldı.

Aristokrasinin doğduğu, ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkez konumunda olan höyükteki ilk kazıları gerçekleştiren Fransız ekip, Geç Hitit tabakalarında üzerine ağırlık verdi. Bu kazılarda taş üzerine alçak kabartma ile dekore edilmiş avlu, giriş kapısının iki yanında iki aslan heykeli ve karşısında devrilmiş bir kral heykeli ile bir Geç Hitit Sarayı gün yüzüne çıkarıldı. O tarihlerde Malatya’da müze bulunmadığı için eserler,  Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürüldü ve halen burada sergileniyor.

M.Ö. 3 bin 300 – 3 bine tarihlenen bir kerpiç saray, M.Ö. 3 bin 600 – 3 bin 500’lü yıllara ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı ile kaliteli metal eserlerin yanı sıra saray kompleksinden arsenikli bakır alaşımlı, gümüş kakmalı kılıç, hançer gibi silahlar, yüksek ayaklı meyvelikler ve Mezopotamya tipi uzun vazolar gibi çok sayıda eser bulundu. Bu eserler, Malatya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Geç Uruk Dönemi’ne ait kerpiç saray kompleksinin bulunduğu alan ise 2011 yılında Açık Hava Müzesi haline getirildi.

Arslantepe Höyüğü, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye hak kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar