Prof. Dr. Oğuz Tekin’e, American Numismatic Society’den ödül

Prof. Dr. Oğuz Tekin’e, American Numismatic Society’den ödül

Dünya genelindeki tüm kültürlerden tarihi ve güncel madeni paralar, sikke, madalyonlar ve benzer konularla ilgili araştırmalar yapan American Numismatic Society’nin (Amerikan Nümismatik Birliği) her yıl verdiği “The Archer Huntington Ödülü” bu yıl, antik Yunan ve Roma sikkeleri üzerine çalışmalar yapan ve hem bu alanda hem de metroloji (ölçme bilimi) üzerine yaptığı çalışmalarla adını dünyaya duyuran Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Tekin’e değer görüldü.

American Numismatic Society tarafından 1918 yılında verilmeye başlanan “The Archer Huntington Ödülü”, ilk kez Türkiye’den bir bilim insanına verilecek. Koç Üniversitesi öğretim üyesi ve Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin, yıllardır çalışma yaptığı antik sikkeler ve metroloji konusunda değer görüldüğü ödülü, 8 Kasım’da New York’ta yapılacak olan törende teslim alacak.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, 1990’lı yılların başından bu yana Türkiye kamu müzeleri ve özel koleksiyonlardaki antik sikkelerin teşhis, tanım ve yayınını yaparak nümismatik alanına katkı sağlayan Prof. Dr. Oğuz Tekin, son on yıldır da Anadolu kökenli terazi ağırlıkları üzerinde çalışmalarını yürütüyor.

İlk kez British Museum tarafından hayata geçirilen, daha sonra Uluslararası Akademiler Birliği programına alınarak desteklenen Sylloge Nummorum Greaceorum (SNG) projesinin Türkiye ayağının proje editörü olan Prof. Dr. Tekin, meslektaşlarıyla birlikte ondan fazla SNG cildi hazırladı.

Prof. Dr. Tekin, son on yıldır yürüttüğü projeyle ise arkeolojinin unutulmaya yüz tutmuş en önemli kamusal araçlarından biri olan terazi ağırlıklarını yeniden arkeolojinin gündemine taşıyor. Yurt içi ve yurt dışında yer alan terazi ağırlıklarının teşhis, tarihlendirme ve yayınının yanı sıra, yurt dışındaki bilimsel toplantılara katılarak antik metroloji alanına da bilimsel katkı sağlayan Prof. Dr. Tekin’in nümismatik ve terazi ağırlıkları konusunda yayımlanmış otuzdan fazla kitabı ve çok sayıda makalesi bulunuyor.

Uzun yıllar antik nümismatik dersleri veren Prof. Dr. Tekin, 2017 yılı başından bu yana Koç Üniversitesi’ne bağlı bir araştırma merkezi olan Antalya’daki AKMED’de “Para Tarihi ve Nümismatik Yaz Okulu” da düzenliyor. Her yıl yurt içi ve yurt dışından yirmi öğrencinin katılımıyla gerçekleşen programda, sikkenin icadından Bizans İmparatorluğu’nun sonuna kadar olan dönemde basılmış antik sikkeler ve para tarihi ele alınıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar