Prestijli sanat ödülü Turner’ın sahibi ‘iPhone video sanatçısı’ oldu

Prestijli sanat ödülü Turner’ın sahibi ‘iPhone video sanatçısı’ oldu

iPhone ile çektiği videolardan tanınan sanatçı Charlotte Prodger, dünyanın en prestijli sanat  ödüllerinden olan Turner Ödülü’ne değer görüldü.

Guardian’da yer alan habere göre, yirmi yıldır hareketli görüntü çalışmaları yapan ve pek çok çağdaş sanat merkezinin radarında olan İskoç sanatçı, 25 bin sterlinlik (yaklaşık 170 bin lira) ödülün sahibi oldu.

Prodger pek bilinen bir sima olmasa da jüriye göre, son eseri ile yeni ve daha geniş biçimde çalışmayı mümkün kılan bir kırılma noktasını ortaya koyuyor. Sanatçının iPhone kamerası ile İskoçya kırsalını bir trenin penceresinden gösterdiği ve radyatörün üzerindeki bir tişörtü çektiği kısa videoları, ödülün sahibi olmasındaki yapımlar arasında yer alıyor.

Bununla beraber Prodger’ın, “Bridgit” ve “Stoneymollan Trail” isimli iki filminin yer aldığı kişisel sergisi de ödül töreninin gündemindeydi.

iPhone ile çekim yapmasının sebebini telefonu vücudunun bir parçası olarak görmesi olduğunu dile getiren Prodger, “Çünkü dünyayı gezerken kolayca kullanabiliyorsunuz” dedi.

Prodger’ın videoları sınıf, toplumsal cinsiyet, cinsellik ve Neolitik dönem tanrıçaları gibi konuları bir hayli karmaşık biçimde anlatıyor.

 

Kaynak: Diken 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal