‘Pırıl pırıl bir pes etmeme hikâyemiz var’

‘Pırıl pırıl bir pes etmeme hikâyemiz var’

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesine tepki olarak doğan Ulusal Yarışma’nın sonuçları açıklandı. Bu yıl ikinci defa düzenlenen Ulusal Yarışma’nın ödül töreni Harbiye’deki eski Kervansaray Gazinosu’nda açılan Cahide Müzikhol’de düzenlendi.

Üç gün boyunca dayanışmanın, cesaretin, umudun ve çoşkunun hakim olduğu bir atmosferde düzenlenen çeşitli etkinlikler ve gösterimlerin ardından ödül töreni gerçekleştirildi. Kazananlar:

En İyi Film – Yol Kenarı (Tayfun Pirselimoğlu, Vildan Erşen)

En İyi Yönetmen – Mehmet Ali Konar (Renksiz Rüya)

En İyi Senaryo – Çağla Zencirci, Ramata Sy, Guillaume Giovanetti (Sibel)

En İyi Kadın Oyuncu – Damla Sönmez (Sibel)

En İyi Erkek Oyuncu – Tansu Biçer (Yol Kenarı)

SİYAD En İyi Film – Parçalar (Rojda Akbayır)

Jüri Özel Ödülü – Ali Kemal Çınar (Arada)

Sunuculuğunu oyuncu, yapımcı, yönetmen, yazar ve sunucu Korhan Abay’ın üstlendiği geceye, Cahide Şov’un ardından Göksel’in mini konseri ile başlandı. Sinemaya emek veren ayrı kuşaklardan birçok sanatçı, ulusal yarışmanın Antalya Film Festivali’ne dönmesi için çağrıda bulundu.

Gecenin ilk ödülü olan “Sinema Emek Ödülü”, oyuncu ve yönetmen Onur Saylak tarafından dublör Burhan Kocataş’a verildi. Kocataş, “40 yıldır filmlerin görünmeyen kahramanıyız biz. Hâlâ da yapıyoruz bunu. Bu ödüle layık gördüğününz için çok teşekkür ederiz” ifadelerini kulandı.

Yeşilçam’ın yüzler kulübüne giren “görünmez kahramanlar” teşekkür plaketiyle onurlandırılan isimlerden Yücel Uçanoğlu, “160 film çektim, giderayak bir ödül daha aldığım için çok mutluyum” diyerek ödülünü aldı. Atıf Yılmaz’ı temsilen törene katılan Deniz Türkali, plaketi alırken “ Yüz filmin büyük kısmında birlikteydik. Her filmde, sanki hiç film çekmemiş gibi sıfırdan başlaması beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri oldu. Sinemayı seven tüm dostları kucaklıyorum” sözleriyle duygularını yansıttı.  Osman Fahir Seden’in plaketini almak için törene katılan oğlu Kemal Seden ise “Sadece benim değil, sektörün de babasıydı” şeklinde konuştu.

“Onur Ödülü”ne değer görülen Ayla Algan, ödülünü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Nazan Kesal’ın elinden aldı. Algan, “Antalya Festivali’ne kamyonlarca insan taşıdılar bizi engellemeleri için ve filmi oynatmadılar. Siz bunu görmediniz, biz pisliğini yaşadık. Sinemalara bombalar koydular. Sinemalar filmi oynatmaya korktular. Bu sloganı aldığınız için çok teşekkür ediyorum, o Beklan’ın (Algan) koyduğu bir sahneydi. Bizim figüranlarımız sendikacılardı, DİSK sendikasıydı. İyi ki varlar” ifadelerini kullandı.

“SİYAD En İyi Film” ödülü, yönetmenliğini Rojda Akbayır’ın üstlendiği “Parçalar “filmine verildi. Ali Ercivan, Senem Edirne ve Senem Aytaç’ın yer aldığı SİYAD jürisi film için, “Kişisel bir travmayı toplumsal ve tarihsel olanla örtüştüren, kayıp baba figürü arayışı üzerinden Türkiye’nin yakın tarihiyle yüzleşmesine dair de söz üretebilen, cesur ve dengeli sinemasal yaklaşımından dolayı, Ulusal Yarışma SİYAD Ödülü’ne Rojda Akbayır’ın filmi Parçalar’ı layık gördük” ifadelerine yer verdi. Zor koşullarda beş yıl süren bir çabayla “Parçalar”ı çekebildiklerini ifade eden filmin yapımcısı Ender Yeşildağ, filmi dayanışma ruhuyla beslediklerini belirtti.

Jüride de yer alan oyuncu Hazar Ergüçlü’nün sunduğu “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne, “Yol Kenarı” filmindeki performansıyla Tansu Biçer değer görüldü. Tayfun Pirselimoğlu’na, jüriye ve ekibe teşekkürlerini sunan Biçer, “Festival, Antalya’ya dönsün ama böyle dönsün. Böyle çok güzel” dedi.

“Seneye İnşallah Antalya’dayız” diyerek sahneye çıkan tiyatro oyuncusu ve aktör İştar Gökseven, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne değer görülen “Sibel” filminden Damla Sönmez’i sahneye davet etti. Dönmez, “Çok güzelsiniz, çok güzeliz. Umuyorum ben, ‘sen’bittiğinde, tekrar ‘biz’ olduğumuzda, elbet  şehre döndüğümüzde, çocuklarımıza anlatacağımız çok güzel, pırıl pırıl bir hikâyemiz var artık. Bu hikâyenin parçası olduğum için çok mutluyum” diyerek duygularını belirtti.

Sinema yazarı Uğur Vardan tarafından takdim edilen “En İyi Senaryo” ödülü, “Sibel” filminin senaristlerinden  Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’ye verildi. Filmin yönetmenliğini de gerçekleştiren ikili, ödülü alırken yaşadıkları mutluluğu dile getirdi.

“En İyi Yönetmen” ödülünü alacak ismi sahneye çağıran, jüride de yer alan usta yönetmen Duygu Sağıroğlu oldu. “Renksiz Rüya / Hewno Bêreng” filminin yönetmeni Mehmet Ali Konar ödüle değer görüldü. Konar, mutluluğunu dile getirerek herkese teşekkürlerini iletti.

Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’ne sahip yönetmen Seren Yüce, “Jüri Özel Ödülü”nü sunarken “Ulusal Yarışma, Türkiye’de yapılan en iyi eylemlerden biri” şeklinde konuştu. Yüce, ödülü “Arada / Di Navberê” filmine imzasını atan Ali Kemal Çınar’a takdim etti. Çınar, duyduğu mutluluğu ifade ederek ödülünü aldı.

“En İyi Film Ödülü”nün sahibini açıklamak üzere sahneye çıkan Türk sinemasının büyük isimlerinden Kadir İnanır, “Yol Kenarı” filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu’nu sahneye davet etti. Pirselimoğlu ödülü alırken, “Çok gururlu, mutlu ve sevinçliyim. Özellikle böyle bir yarışmanın parçası olmak çok heyecan verici, jüriye teşekkür ediyorum. Hepimizin teşekkür etmesi gereken birisi var, en soluksuz kaldığı anda bize nefes alacak delik açan Kaan Müjdeci’ye teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yönetmen, yapımcı, senarist Kaan Müjdeci ödül töreninin sonunda ikinci ya da üçüncü filmini çekecek yönetmenlere destekte bulunulacağını açıkladı. Müjdeci,  “Biz aslında ‘destek’ olmuyoruz. Bir filmin içinde var oluyoruz. Bu festivali bir sürü arkadaşımla yaptık, hiçbiri destek olmadı, hepsi içinde var oldular. Buradaki coşkuyu, yönetmenlerin ikinci veya üçüncü filmini destekleyen bir fona dönüştürelim dedik. Bergüzar Korel, Onur Saylak, Özge Özpirinçci, Onur Ünlü, Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu benim ve diğer sinemacıların da katkılarıyla toplam bir milyon liralık bir fon oluşturmayı ve beş filmin içinde var olmayı amaçlıyoruz” sözleriyle kapanışı yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar