Peter Gabriel, dünyanın dört bir yanından müzisyenlerle ‘Biko’yu yeniden kaydetti

Peter Gabriel, dünyanın dört bir yanından müzisyenlerle ‘Biko’yu yeniden kaydetti

Peter Gabriel, 1980 tarihli klasik şarkısı “Biko”yu Siyah Tarihi Ayı için dünyanın farklı noktalarından sanatçılarla birlikte yeniden kaydetti. Gabriel şarkının yeni versiyonundan söz ederken, “Hindistan, Türkiye, İsrail ve Çin gibi ülkelerde ırkçılık siyasi çıkar için kullanılıyor” dedi.

T24’ün Rolling Stone’dan aktardığı habere göre, “Biko” projesinde Yo-Yo Ma ve Silkroad (Brooklyn, NY), Angélique Kidjo (Paris, Fransa), Meshell Ndegeocello (Hudson, NY), The Cape Town Ensemble (Cape Town, Güney Afrika), Pyramid Lake Paiute Tribe (Wadsworth, Nevada), TaikoProject (Little Tokyo, California), Dynamic Music Collective (Los Angeles, California), Jason Tamba (Kinşasa, Congo) gibi birçok müzisyen yer aldı.

Peter Gabriel, bu şarkıyı Güney Afrikalı anti-apartheid eylemcisi Steve Biko’nun polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesinin ardından yazmıştı. Yeni kayıt için hazırlanan klip Biko’nun şu sözleriyle başlıyor: “Ölecek bir fikir için yaşamaktansa yaşayacak bir fikir için ölmek daha iyidir”.

Şarkının yeni versiyonuyla ilgili konuşan Gabriel, “Güney Afrika’da beyaz azınlık hükümeti gitmiş olsa da dünya genelide ‘apartheid’ın temsil ettiği ırkçılık gitmedi. Irkçılık ve milliyetçilik maalesef yükselişte. Hindistan, Türkiye, İsrail ve Çin gibi ülkelerde ırkçılık siyasi çıkar için kullanılıyor. Siyah ve beyaz konusunda ise Black Lives Matter hareketi bize ırkçılığın gölgesinden kurtulmak için hâlâ gidecek çok yolumuz olduğunu gösterdi” dedi.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal