Pergamon Antik Kenti’ndeki Amfitiyatro gün yüzüne çıkacak

Pergamon Antik Kenti’ndeki Amfitiyatro gün yüzüne çıkacak

İzmir Bergama’da bulunan Pergamon Antik Kenti’nde yapılacak kazı çalışmalarıyla, Pergamon Amfitiyatrosu’nun 5 yıl içerisinde gün yüzüne çıkması hedefleniyor.

2014 yılında ‘Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’ raporuyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Pergamon Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar gidiyor. M.Ö. 281-133 tarihleri arasından yaklaşık 150 yıl boyunca Pergamon Krallığı’nın başkenti olan kent, teraslama sistemi üzerine kurulmuş sokaklar, sosyal ve ticari mekanlar, tapınaklar ve birçok yapısıyla Helenistik Dönem kentleri arasında en dikkat çeken şehir merkezlerinden. 2. Eumenes zamanında Galatlara karşı kazanılan zaferin şerefine Zeus’a adanan Zeus Sunağı, Helenistik Dönem’de inşa edilen döneminin en büyük ikinci kütüphanesi olan Pergamon Kütüphanesi, İncil’de bahsi geçen 7 kiliseden biri olan  Kızıl Avlu, dünyada ilk psikoterapi tedavisinin uygulandığı Asklepion gibi birçok anıtsal yapının olduğu kent, tarihte ilk parşömenin üretildiği merkez olarak biliniyor.

Pergamon Antik Kenti’ndeki en önemli yapılardan biri, Roma’daki Kolezyum’a benzer mimarisiyle dikkat çeken Amfitiyatro. Milattan sonraki ilk yüzyıla tarihlenen Amfitiyatronun yapılan kazılarla arena kısmına ve duvarına ulaşılması büyük heyecan yarattı. Pergamon Kazı Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson, 12 yıldır Bergama’da olduğunu ve bu süreçte Akropol’de çalıştıklarını, daha çok Pergamon’daki Roma İmparatorluğu eserlerine yoğunluk verdiklerini şu şekilde açıkladı: “Roma İmparatorluğu, Pergamon krallığının eserlerinin aynen korunduğu şehre çok büyük önem veriyor. Başkenti Roma’nın bir benzerini Bergama’ya yapmayı hedefleyen imparatorluk, kentin mimarisini de buna göre düzenliyor. Bu konudaki en belirleyici özelliklerden biri de İtalya’daki Kolezyum’un adeta ikizi olan Bergama’daki Pergamon Amfitiyatro.”

Hayvan avı gösterileri, gladyatör mücadelelerinin Amfitiyatro içinde yapıldığını belirten mimar ve arkeolog İhsan Yeneroğlu: “Arenalarının suyla doldurularak deniz savaşı etkinliklerinin gerçekleştirildiği çok az sayıda Amfitiyatro mevcut. Pergamon Amfitiyatrosu Roma’da  bulunan Kolezyum ile kıyaslandığında boyut olarak daha küçük olsa da ikisininde en belirleyici özel ortak yönü deniz savaşı etkinliklerinin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bu yıl Pergamon Amfitiyatrosuna ait arena ve duvarını tespit ettik. Arena ve duvarı su geçirmez yapılı bir harçla sıvanarak havuz işlevli bir yapıya kavuşturulmuş. Orada akan derenin Amfitiyatroyu bir kanalla geçmesinden dolayı hep olduğu varsayılan ama net bir şekilde ispatlanamayan bu durum artık tutarlı bir zemine oturtuldu.” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal