Performans sanatçısı Carolee Schneemann hayatını kaybetti

Performans sanatçısı Carolee Schneemann hayatını kaybetti

Benden, cinsellik ve cinsiyet alanındaki tabuları yıkan, çığır açan çalışmalarıyla tanınan ABD’li performans sanatçısı Carolee Schneemann 79 yaşında hayata veda etti.

Carolee Schneemann 12 Ekim 1939’da ABD’de doğdu. Sanat kariyerine 1950’lerin sonunda ressam olarak başladı. Sonrasında resimden uzaklaşarak performans sanatlarına yöneldi.

1963 yılında, “Eye Body”de çıplak bedenini yılanlarla süslediği. En bilinen çalışmalarından biri 1964 tarihli “Meat Joy”du. Sekiz erkek ve bir kadının, çiğ et ve balıklarla yaptıkları bu performans, filme alınmış ve büyük ses getirmişti.

“Şoke edici” bir diğer çalışması olan “Interior Scroll” 1975 yılında New York’ta sergilendi. Bu performansında çoğunluğu kadın sanatçılardan oluşan bir izleyici kitlesi karşısında, çıplak vücudu fırça darbeleriyle boyanmış halde izleyicilere kitap okudu. Daha sonra kitabı bir kenara bırakarak vajinasından bir kâğıt rulosu çıkardı ve feminist fikirlerin yer aldığı metni yüksek sesle okudu.

Eserleri feminist sanatın önemli tapıtları olarak kabul edildi ve Carolee Schneemann, ardılı olan Marina Abramović, Cindy Sherman ve Lady Gaga gibi sanatçıları etkiledi.

İlk sergisi, Dan Cameron küratörlüğünde 1973 yılında New York Modern Sanat Müzesi’nde açıldı ve sonrasında eserleri pek çok alanda sergilendi.

Son olarak 2017’de Venedik Bienali’nde Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne değer görüldü.

2015 yılında Guardian’a verdiği röportajda Schneemann, kariyerini şöyle özetlemişti: “Sanırım inatçıyım. Başlangıçta, önümde hiçbir emsal yoktu. Kadının deneyiminden gelen her şey önemsiz kabul ediliyordu. Çalışmalarımın bu paradigmayı değiştirip değiştirmeyeceğinden emin değildim ama bunu denemek zorundaydım.”

Kaynak: Guardian

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal