PEN’den kınama: ‘Halkın iradesi yok sayılamaz’

PEN’den kınama: ‘Halkın iradesi yok sayılamaz’

Dünya Yazarlar Birliği’nin (PEN) Türkiye merkezi, şair ve yazar Dr. Ayşegül Tözeren’in gözaltına alınması ve HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerine kayyım atanmasını kınayan bir metin yayımladı.

Ayşegül Tözeren’in gözaltına alınması ve kayyım atamaları yapılmasının “halkın iradesinin yok sayılması” olarak nitelendiği açıklamada şöyle denildi:

“Birkaç gün sonra yargı yılının açılışı törenle yapılacak. Bazı barolar katılacak, bazıları katılmayacak. Orada yüksek mahkemelerin, kurumların başkanları, temsilcileri, yargının bağımsızlığından, demokrasinin üstünlüğünden söz edecekler. Sonra Meclis açılacak, ‘Egemenliğin kayıtsız şartsız’ halkın olduğu ve onun temsilcisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu devlet erki tarafından bir kez daha ve kararlılıkla vurgulanacak.

Ve bütün bunlar olurken seçilmiş belediye başkanları görevden alınacak, Diyarbakır, Mardin, Van, sonra belki de başka yerlerde halkın iradesi yok sayılacak. Bu uygulamaya karşı çıkan, yazan yurttaşlara soruşturma başlatılacak, Ayşegül Tözeren gibi iyi bir edebiyatçı, yazar, kadın hakları ve barış savunucusu bir hekim gece yarısı gözaltına alınacak…

Ve bütün bunlar olurken önce yeni yargı yılı başlayacak, sonra Meclis açılacak, oralarda demokrasi, bağımsızlık, egemenlik, millet, halk iradesinin üstünlüğü gibi kavramlarla dolu konuşmalar yapılacak…Ve bütün bunlar olurken PEN yine kınayacak, bir kez daha kınayacak, hep kınayacak…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar