PEN Yazarlar Derneği’nden YSK’ye kınama: Karar hukuka aykırı

PEN Yazarlar Derneği’nden YSK’ye kınama: Karar hukuka aykırı

PEN Yazarlar Derneği, YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada YSK’nin verdiği karar kınanırken, “Millet iradesine, seçme ve seçilme hakkına, hukuka, demokrasiye sahip çıkmaya, mücadele etmeye kararlıyız” ifadeleri kullanıldı.

PEN Türkiye’nin açıklamasında ayrıca, “Bu kararın hukukun temel ilkeleriyle, demokrasi ilkeleriyle, YSK’nın benimsemesi gereken bağımsızlık ilkesiyle, yargı bağımsızlığıyla, taban tabana zıt olduğuna inanıyoruz” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Yıllardır, düşünce ve ifade özgürlüğünün savunucusu yazarlar olarak, ülkemizde yaşanan hak ihlallerinin takipçisiyiz. 31 Mart Yerel seçimlerinin eşitlikten çok uzak koşullarda gerçekleştirildiğine, seçmen oylarına sahip çıkılması için verilen olağanüstü emeğe, sonuçlar açıklandıktan sonra yapılan sayısız itirazın geri çevrilişine tanık olduk.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun görevini yapmaması için sürdürülen tüm sıra dışı girişimleri kınıyoruz. Seçim güvenliğini sağlamak, oylarımıza sahip çıkmak görev ve sorumluluğunu taşıyan Yüksek Seçim Kurulu’na, alenen milletin gözleri önünde açık açık yapılan baskı ve tehditleri kınıyoruz. Bu baskı, tehdit ve yönlendirme altında YSK’nın İstanbul Belediye Başkanı seçimini iptal etmesini kınıyoruz. Bu kararın hukukun temel ilkeleriyle, demokrasi ilkeleriyle, YSK’nın benimsemesi gereken bağımsızlık ilkesiyle, yargı bağımsızlığıyla, taban tabana zıt olduğuna inanıyoruz.

PEN Yazarlar Derneği olarak millet iradesine, seçme ve seçilme hakkına, hukuka, demokrasiye sahip çıkmaya, bu yolda birlik ve dayanışma sağlamaya, bu amaçla çalışmaya, mücadele etmeye kararlıyız. Kamuoyuna duyururuz.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal