PEN: ‘Kalem kılıçtan üstündür’

PEN: ‘Kalem kılıçtan üstündür’

PEN Yazarlar Derneği, Ayasofya’nın cami açılışının ardından yaşanan siyasi gerilimlere ve erkek şiddetiyle katledilen kadınlara dair bir bildiri yayımladı.

Ayasofya’nın cami statüsünde ibadete açılışında okuduğu hutbede Atatürk ve arkadaşlarına lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a ve Albayrak grubunun sahibi olduğu Gerçek Hayat dergisinin “Hilafet için toparlanın” denilen kapağına tepki gösteren PEN, “Bu saldırı karşısında  PEN Yazarlar Derneği olarak ‘Kalem kılıçtan üstündür,’ diyerek ‘Birilerine anlatır gibi Cumhuriyet Alfabesi’ni sunuyoruz” ifadelerini kullanarak alfabedeki her harfi bir kelimeyle açıkladı.

PEN’den yapılan açıklamada, gün geçtikçe artan kadın cinayetlerine rağmen İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmeye çalışılmasına da tepki gösterildi. Bildiri metni şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti bugüne dek hiç olmadığı denli tehdit altındadır.  Bir yanda anayasamızda değişmez ilkeler olarak  yer alan  Cumhuriyet ilkelerinin altı oyulurken bir yandan da bu çabanın açtığı şiddete tanık olmaktayız.

“Cumhuriyetten değerli neyimiz var? 100 yıl önce bu topraklarda o koşullarda mucize sayılan bir düşün gerçekleşmesidir Cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti’ni geriye götürmek değil, daha da ileriye, tam demokrasiye eriştirmek boynumuzun borcudur.

“Siyasal İslam aracılığı ile Cumhuriyet devrim ilkelerini aşındırmak… 86 yıldır müze görevi gören, tüm insanlığa ait bir değeri camiye dönüştürmek… Atatürk’e küfür ve lanet etmeyi onaylamak…  Kadınlara yönelik şiddeti  önleme görevini devlet ve hükümetlere veren İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmeye çalışmak…  Kadına karşı şiddeti körüklemek…  Hak, hukuk ve adaleti, doğrudan siyasal erke bağlamak… Harf devriminden bile rahatsız olduğunu beyan edip, alfabeyi tartışmaya açmaya çalışmak…  Vakıflar ve cemaatler aracılığıyla dehşet verici pedofili suçunu bile mazur gösterebilmek… Kılıç, sopa, cop…  Bunların hepsiyle birlikte topyekûn saldırıya geçmek… Antidemokratik baskıları arttırmak üzere sosyal medyayı cendereye sokma gayretleri…

“Bu saldırı karşısında  PEN Yazarlar Derneği olarak ‘Kalem kılıçtan üstündür,’ diyerek ‘Birilerine anlatır gibi Cumhuriyet Alfabesi’ni sunuyoruz:

A: Atatürk

B: Barış

C: Cumhuriyet

Ç: Çağdaşlık

D: Demokrasi

E: Eşitlik

F: Fikir Özgürlüğü

G: Gençlik

Ğ: “Kimsesizlerin kimsesi”

H: Hukuk

I: Işık

İ: İstanbul Sözleşmesi

J: Jest

K: Kadın Hakları

L: Laiklik

M: Mucize

N: Nimet

O: Okuryazar

Ö: Özgürlük

P: Parlamenter Sistem

R: Renklilik

S: Sosyal Devlet

Ş: Şeref

T: Toplum

U: Uygarlık

Ü: Ülkü – Ümit

V: Vicdan

Y: Yurtseverlik

Z: Zenginlik”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar