Pedro Almodóvar’ın Cannes’da ödül kazanan yapıtı ‘Acı ve Zafer’ gösterimde

Pedro Almodóvar’ın Cannes’da ödül kazanan yapıtı ‘Acı ve Zafer’ gösterimde

Bu hafta biri yerli, beşi yabancı, altı film gösterime giriyor.

Pedro Almodóvar’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Acı ve Zafer” adlı son eseri bu hafta gösterimde. Cannes Film Festivali’nden “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödüllerine değer görülen yapımda, orta yaşı geride bırakmış Salvador Mallo adındaki yönetmenin 60’lardan bugüne uzanan yaşamına yön veren olaylar anlatılıyor.

Pedro Almodóvar’ın hayatından izler taşıyan filmde başrolü Antonio Banderas canlandırıyor. Kamera önünde ona Penelope Cruz, Asier Etxeandia ve Leonardo Sbaraglia eşlik ediyor. Eleştirmenlerden övgü toplayan ve İspanya’nın bu yılki Oscar adayı olan filmin ödüllü müziklerinde Alberto Iglesias’in imzası var.

‘Aşkı Beklerken’

“İspanyol Pansiyonu” filmiyle tanınan Fransız yönetmen Cedric Klapisch’in yeni filmi “Aşkı Beklerken” haftanın öne çıkan yapımlarından bir diğer. Paris fonunda çekilen filmin başrolünü François Civil ve Ana Girardot paylaşıyor. “Aşkı Beklerken”in senaryosu ise Cedric Klapisch ve Santiago Amigorena’ya ait.

Günümüz dünyasındaki insan ilişkilerini ve yalnızlığı incelikle anlatan filmde, komşu olmalarına karşın hiç tanışmamış, oysa ruhları birbirine eş bir kadın ve erkeğin hikâyesi işleniyor.

‘7. Koğuştaki Mucize’

2013 tarihli Güney Kore yapımı “Hücre 7 Mucizesi” filminin benzer adlı Türkiye uyarlaması, geniş bir dağıtım olanağıyla sinemalarda. Başrolü Aras Bulut İynemli’nin üstlendiği yapımda ona çocuk oyuncu Nisa Sofiya Aksongur eşlik ederken, oyuncu kadrosunda Celile Toyon, İlker Aksum ve Sarp Akkaya yer alıyor. Mehmet Ada Öztekin’in yönetmen koltuğunda oturduğu “7. Koğuştaki Mucize” filminin uyarlama senaryosunu Kubilay Tat yazdı.

1983 yılında bir Ege kasabasında geçen filmin odağında, sıkıyönetim döneminde haksız yere idama çarptırılan Memo’nun, kızı Ova’ya kavuşma çabası bulunuyor.

‘İkizler Projesi’

Oscar ödüllü yapımca Ang Lee’nin yönettiği ve Will Smith’in başrolünü canlandırdığı “İkizler Projesi” bilim-kurgu ve aksiyon meraklıları için haftanın seçeneği “Bir Geyşanın Anıları”, “Chicago” filmlerde imzası olan Dion Beebe’nin görüntü yönetmenliğini yaptığı film, geleneksel film kare hızının iki katından fazla olan, saniyede 60 kare hıza sahip yeni nesil bir dijital formatta çekildi.

Filmde, işinin ehli olan kiralık katil Henry’nin, kendisini öldürmek üzere peşine düşen kişinin klonu olduğunu öğrenince yaşadıklarına odaklanılıyor.

‘Gerçeğin Peşinde’

Kim Farrant’ın yönettiği, Noomi Rapace’ın başrolünde olduğu gerilim filmi “Gerçeğin Peşinde”de filmide Rebecca Bower ve Luke Evans rol alıyor.

Filmde, yangın sonucu kızını kaybetmiş olan Lizzie’nin, ona çok benzettiği bir çocuğu takıntı haline getirmesi ele alınıyor.

‘Saklambaç’

Korku ve komedi unsurlarını buluşturan “Saklambaç” bu hafta gösterime giren filmlerin sonuncusu. Filmin başrolünde Samara Weaving yer alıyor. Müzikleri ise aksiyon filmlerine katkılarıyla tanınan Brian Tyler’a ait. Brian Tyler, “Hızlı ve Öfkeli”, “Iron Man” ve “Cehennem Melekleri” gibi serilerin müziklerini hazırlamıştı.

Eşinin ailesinin malikânesinde düzenlenen bir törenle evlenen genç kadın, aileye kabul için gece yarısı oynanan bir oyuna katılmalıdır. Ne var ki bu saklambaç oyunu zamanla korkunç ve komik bir hal alır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal