‘Zümrüt Apartmanı’nın yazarı ve yayıncısı adliyeye sevk edildi

‘Zümrüt Apartmanı’nın yazarı ve yayıncısı adliyeye sevk edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, hakkında soruşturma başlatılan, çocuğa cinsel istismar içeren ifadelerin bulunduğu kitabın basıldığı yayınevinin sahibi Alaattin Topçu ve yazarı Abdullah Şevki gözaltına alındı. Topçu ile kitabın yazarı Abdullah Şevki, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Abdullah Şevki hakkında kaleme aldığı “Zümrüt Apartmanı” adlı kitapta yer alan bazı ibareler nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 226. maddesi uyarınca “müstehcenlik” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı.

Şevki’nin soruşturma kapsamında gözaltına alınmasının ardından Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gelen kitabın basıldığı yayınevinin sahibi Alaattin Topçu da emniyete teslim olduktan sonra gözaltına alındı.

Topçu ve Şevki, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu kitaptaki ifadelerin, Türk Ceza Kanunu’nun 226. maddesine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce gerekli yasal sürecin başlatıldığı, ilgililer hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmişti.

Şevki’nin kaleme aldığı kitapla ilgili açıklama yapan Kurgu Kültür Merkezi Yayınları Müdürü Alaattin Topçu, “Sizin o karga beyniniz Abdullah Şevki’yi, Alaattin Topçu’yu ve kurguyu kaldıramaz. O nedenle sizin linç kültürünüz tarihin her döneminde yenilgiye ve zavallılığa mahkûmdur” ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal