Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Patti Smith’ten Nobel töreni ile ilgili açıklama

Patti Smith’ten Nobel töreni ile ilgili açıklama

Patti Smith, 10 Aralık’taki Nobel Edebiyat Ödülü töreninde Bob Dylan “A Hard Rain’s A-Gonna Fall” adlı şarkısının sözlerini unutmadığını, yaşadığı deneyimin büyüklüğünün verdiği gerginlikten heyecanlandığını açıkladı. 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Bob Dylan 10 Aralık’taki törene katılamamış, Patti Smith onun yerine törende “A Hard Rain’s A-Gonna Fall” şarkısını seslendirmişti. Performansı esnasında heyecanlanan Patti Smith seyircilerden özür dilemek zorunda kalmış ve seyircilerin alkışlarıyla karşılaşmıştı.

Patti Smith, New Yorker’a yazdığı metinle, şarkıyı ilk gençliğinden beri sevdiğini, törenden önceki aylarda ve günlerde aralıksız bir şekilde prova yaptığını ve sözlerin artık “bir parçası olduğunu” açıkladı.

Smith “Artık bir parçam olan sözleri unutmadım” dedi: “Sadece onları dökemez hale geldim.”

Smith aynı zamanda eylül ayında törende performans yapmak için çağrıldığında kendi şarkılarından birini seçtiğini açıkladı. Ancak Dylan ödülün sahibi olarak açıklandığında, kendi şarkısı yerine, kendisi ve kaybettiği kocasının en sevdiği Dylan şarkılarından birini söylemeyi tercih ettiğini söyledi:

“Annemi düşündüm, neredeyse 16 yaşımdayken bana ilk Dylan albümümü alan oydu. Bir işporta dükkanındaki ucuzluk sepetinden, bahşişle kazandığı parayla almıştı. Bana ‘senin gibi birisine benziyor’ demişti.

“O zaman anladım ki, her ne kadar Arthur Rimbaud döneminde yaşamıyor olsam da, Bob Dylan’ın çağında yaşıyorum. Ayrıca kocamı düşündüm ve bu şarkıyı beraber seslendirdiğimizi hatırladım, akortları biçimlendiren elleri gözümün önüne geldi.”

Stockholm Konser Salonu’nda gerçekleşen törende şarkıyı söylerken Smith bir anda durdu ve orkestradan baştan başlamalarını istedi. Smith “Özür diliyorum. Üzgünüm. Çok gerginim” dedi.

Smith’in New Yorker’da çarşamba günü yayımlanan içten ve şiirsel metin şöyle: “Şarkının açılış akortları takdim edildi ve şarkı söylediğimi duydum. İlk dizeler aşılabilirdi, bir parça titrektim, ama becerebileceğimden emindim. Ama bunun yerine bir duygu fazlalığına, müzakere edemeyeceğim bir yoğunluğun heyelanına çarpıldım. Gözümün ucuyla televizyon kamerasının büyük mikrofonunun dikilişini, sahne üzerindeki erkanı ve arkadaki insanları görebiliyordum. Böylesi boğucu bir gerginliğe alışık değildim, devam edemedim.”

Törenin katılımcıları bu durumu nezaketle kabul etti ve performansın “kendi mücadelelerimizin bir metaforu gibi göründüğünü” söyledi. Smith bu deneyimin “vazifelerinin gerçek doğasını kabul etmesini” sağladığını söyledi.

Smith, “İşimizi neden yaparız? Neden performans gerçekleştiririz?” dedi. “Her şey öncelikle gösteri ve insanları dönüştürmek için var. Hepsi onlar için. Şarkı bir şey sormuyor. Şarkının yaratıcısı bir şey sormuyor. O halde ben neden bir şey sorayım?”

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal