Palmira’da restorasyon çalışmaları başladı

Palmira’da restorasyon çalışmaları başladı

Suriye’nin Humus kentindeki  Palmira antik kentinde, IŞİD’den kurtarılan heykellerin onarımlarımları başladı. Şam Ulusal Müzesi’ndeki Suriyeli uzmanların yürüttüğü çalışmalara UNESCO uzmanları değil, Rus uzmanlar destek oluyor.

Şam Ulusal Müzesi Laboratuvarı Direktörü Muhammed Halid Esad’ın açıklamaları şöyle:

“Şimdilik 8 kişilik grubumuz, kurtarılarak Palmira’dan getirilen heykellerin onarımına başladı. Daha sonra grup genişleyecek, uzman sayısı artacak ve çalışma hacmi de artırılacak. Çalışmak çok zor. Teröristler heykelleri çok sayıda parçaya böldü ve biz onları deyim yerindeyse puzzle gibi toplamaya çalışıyoruz. Moskova merkezi Puşkin Devlet Müzesi uzmanları bize yardımcı oluyor. Onlar mozaik ve kültürel değerlerin küçük parçaların onarımıyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Bu çok önemli bir yardım.”

UNESCO başta olmak üzere uluslararası birçok örgüt ve Batı ülkeleri, Palmira’daki yapı ve heykellerin onarımına destek olacaklarını açıklasa da, hiçbir katılım sağlanmadı. Şam Ulusal Müzesi Genel Müdürü Mahmud Ali Hamud, Palmira’da IŞİD’den kurtarılan eserlerin onarımının müzedeki laboratuvar uzmanları tarafından başlatıldığını belirterek “Palmira’da UNESCO temsilcileri yok” dedi.

Savaş sırasında aktifliğini yitiren müzenin 2 ay içerisinde açılması bekleniyor. Onarılan heykeller ise halka sergilenecek. Palmira’daki eserlerin onarımı için gereken bütçe Suriye hükümeti tarafından tahsis edildi. Şam Ulusal Müzesi Laboratuvarı Direktörü Muhammed Halid Esad’ın diğer açıklaması şöyle:

“Zararı ve Palmira’nın onarımı için gerekecek parayı hesaplamak zor. Ama biz anıtların onarımının planını hazırladık. UNESCO bunu nasl görüyor bilmiyorum, onların uzmanları bizimle görüşmedi. Ancak Rusya’dan mimarların buraya geldiğini biliyorum.”

 

Kaynak: Cumhuriyet

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal