Oyuncular Sendikası’ndan Levent Üzümcü’nün oyununun yasaklanmasına tepki: ‘Artık yeter’

Oyuncular Sendikası’ndan Levent Üzümcü’nün oyununun yasaklanmasına tepki: ‘Artık yeter’

Oyuncular Sendikası, tiyatro ve sinema sanatçısı Levent Üzümcü’nün Artvin’in Hopa ilçesinde sahneleyeceği “Anlatılan Senin Hikâyendir” adlı oyununun Hopa Kaymakamlığı’nca yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise konuyu meclise taşıdı. Öte yandan Üzümcü, oyununu düğün salonunda sahneledi.

Kaymakamlık, oyunu ‘uygun olmadığı’ gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Oyuncular Sendikası’nın ‘Artık yeter!’ başlıklı açıklaması şöyle:

“Üyemiz oyuncu Levent Üzümcü’nün ‘Anlatılan Senin Hikâyendir’ isimli tiyatro oyununun yine yeniden sahnelenmesine izin verilmemiş, oyun Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı’ gerekçesiyle engellenmiştir.

21. yüzyıl Türkiye’sinde; Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Belediye vb. kamu kurumları tarafından keyfi biçimde uygulanan Levent Üzümcü gibi bazı muhalif oyuncuları özellikle hedef alan bu ısrarlı ve yıldırıcı engelleri kınıyoruz. Yalnızca oyuncu Levent Üzümcü’yü değil, Hopa tiyatro seyircisinin tiyatro oyunlarına erişimini de engelleyen bu ‘uygun olmama’ gerekçesinin hukuki dayanağını Hopa Kaymakamlığı’na sorduk ve bir yanıt bekliyoruz.

Diğer tüm sansür vakalarında olduğu gibi, yaşanan bu vahim olay da ulusal ve uluslararası hafızayı korumak ve çözüm üretmek için sendikamız tarafından kayıt altına alınmıştır.

Keyfi, gizli, açık sansüre karşı alınabilecek tüm önlemleri, bu konudaki ulusal ve uluslararası hukuki çalışmalar, yurt içindeki paydaşlarımız ve yurt dışındaki diğer kardeş örgütlerimiz ile ele almaya ve ivedilikle çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

Sansür Meclis’e taşındı

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Üzümcü’nün oyuncunun yasaklanmasının  ardından konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Bayraktutan, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

– Artvin Çoruh Üniversitesi’nde tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü’nün ‘Anlatılan Senin Hikâyendir’ oyunu hangi gerekçe ile yasaklanmıştır?

– Artvin ili Hopa ilçesinde Hopa Atatürk Ortaokulu konferans salonunda sergilenmek istenen ‘Anlatılan Senin Hikâyendir’ oyununun kamu binalarında sergilenmesi hangi gerekçe ile uygun görülmemiştir?

– Artvin ili ve ilçelerinde 2019 yılı içerisinde uygun görülmemiş oyunların listesini ve uygun görülmeme gerekçelerini detaylarıyla kamuoyuyla paylaşır mısınız?

– Ülkemiz genelinde 2019 yılı içerisinde uygun görülmemiş oyunların listesini ve uygun görülmeme gerekçelerini detaylarıyla kamuoyuyla paylaşır mısınız?

Oyunu düğün salonunda sahneledi: ‘Hopa’nın kamusu işte burada’

Sendika.org’da yer alan habere göre, Hopa Halkevi, Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikâyendir” oyununun bir ortaokul konferans salonunda sergilenmesi için başvuruda bulundu. İlk başta olumlu yanıt veren Hopa Kaymakamlığı “yukarıdan” gelen baskı üzerine oyunun kamu binalarında gösterilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine oyun bir düğün salonunda sergilendi. Yüzlerce kişinin izlediği oyunun sonunda Üzümcü izleyicileri göstererek “Kamu işte burada” dedi.

Hopa Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü, bir ay önce Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikâyendir” adlı oyununun 7 Kasım günü Atatürk Ortaokulu Konferans Salonu’nda sergilenmesi için başvuruda bulunan Hopa Halkevi’ne olumlu yanıt verdi.

Oyunun metnini de isteyen ilgili makamlar, metine ilişkin incelemede de bir olumsuzluk bildirmedi.

‘Bizim üzerimizde daha büyük amirler var’

Ne var ki oyun duyurulup biletler dağıtılmaya başlayınca, Kaymakamlık, Hopa Halkevi yöneticilerini çağırdı ve bu oyun için salon veremeyeceklerini söyledi.

Kaymakamlık yetkililerinin “Salonu veremiyoruz. Bizim üzerimizde daha büyük amirler var” sözleri üzerine, Halkevi yöneticileri kararın yazılı olarak bildirilmesini istedi.

Yasak kararının yer aldığı yazılı bildirimde, “Anlatılan Senin Hikâyendir’ isimli tiyatro oyununun sergileneceği Hopa Atatürk Ortaokulu konferans salonunun kamu binası olduğu, bahse konu tiyatro oyununun ilçemizde bulunan kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı tarafımızca değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

‘Kamu burada’

Hopa Halkevi Başkanı Volkan Altunkaya, yaptığı açıklamada, AKP iktidarının yıllardır Hopa üzerinden özel bir baskı kurduğunu, bu nedenle de bu keyfi engellemenin çok da şaşırtıcı olmadığını belirterek, “Ancak Hopa bu baskılara boyun eğmeyeceğini gösterdi. Bir kültür sanat etkinliğinin bu şekilde yasaklanmasını da kabul etmiyoruz. O nedenle programı zaman değişikliğine gitmeden, bir başka salona (Emre Düğün Salonu) aldık” dedi.

Emre Düğün Salonu’nda düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin izlediği oyunun sonunda Levent Üzümcü sosyal medya hesabı üzerinden kısa bir canlı yayın yaparak, “Atandıkları yerlerden kamu adına kararlar almaya çalışıyorlar. Buranın kamusu burada” diyerek salonda bulunan Hopalıları gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal